Zmiany w szkoleniu młodzieży. Certyfikaty PZPN dla szkółek piłkarskich

foto: Wikipedia

PZPN próbuje ożywić polskie szkółki piłkarskie i wprowadza system ich weryfikacji. Będzie on oceniał standardy szkolenia, trenerów i ujednolicał system nauczania. Klubom zostaną przyznane gwiazdki, a w późniejszym okresie według tej skali będą nagradzani dodatkowymi pieniędzmi.

Podobnie do Michelina, który jest znany na całym świecie z przyznawania gwiazdek hotelom i restauracjom, PZPN wprowadza pomysł na oznaczanie szkółek piłkarskich. Wszystko sprowadza się do tego, że rodzice będą bardziej świadomi gdzie zapisują swoje dziecko i który klub posiada odpowiednią rekomendację PZPN. Elementem graficznym takiej oceny będą gwiazdki brązowa, srebrna i najlepsza – złota. Kolory będą znakiem jakie wymagania spełniła dana szkółka i czego można się tam spodziewać.

– Ci, którzy będę reprezentować Polskę za kilka, kilkanaście lat dziś są nastolatkami. Trzeba o nich zadbać. Nasze działania są dwutorowe. Dbamy o tych co chcą się piłką bawić, by dać im tą zabawę. Dbamy również o tych, co mają predyspozycje i marzenia, by swoje kariery doprowadzić do poziomu światowego – mówił o najnowszym pomyśle Zbigniew Boniek.

Program gwiazdkowy jest przeznaczony przede wszystkim dla klubów, które uczestniczą w rozgrywkach na poziomie III ligi lub niższym. Mogą jednak przystąpić do niego wszyscy: stowarzyszenia, fundacje, Uczniowskie Kluby Sportowe, osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem jest funkcjonowanie szkółki od dwóch pełnych sezonów.

Ocena klubu ma zostać rozłożona na wiele płaszczyzn. Podstawą mają być kwalifikacje trenerów. PZPN będzie dawał certyfikaty tylko szkółkom, w których trenerzy przeszli kurs UEFA Grassroots C, natomiast dla gwiazdki srebrnej i złotej będzie to musiał być już kurs UEFA B.

Zweryfikowany ma być również program szkoleniowy stosowany w ośrodkach szkolenia. Związek chce mieć gwarancję, że zajęcia są prowadzone według programu szkoleniowego Akademii Młodych Orłów lub Narodowego Modelu Gry. Możliwe będzie wcielenie własnego modelu treningów, ale tylko pod nadzorem i przy akceptacji PZPN. W ramach prowadzonej działalności kluby będą zmuszone wysyłać wszelkie dotyczące ich informacje do głównego systemu elektronicznego.

PZPN określił również po ilu zawodników ma podlegać pod jednego trenera i w zależności od koloru gwiazdki ma to być 12, 14 lub 20 piłkarzy. Określony został także rodzaj boisk, na których prowadzone są zajęcia, a nawet liczba piłek przypadających na jednego gracza. W zależności od gwiazdki mają być sprawdzane również warunki sanitarne. Dla najwyższej kategorii wymagana będzie współpraca z lekarzem medycyny sportowej lub fizjoterapeutami.

W certyfikacji najważniejsza będzie późniejsza kontrola szkółek. W pierwszej kolejności będą przyjmowane zgłoszenia internetowe. Informacje i dokumentacja wprowadzane będą do systemu i sprawdzane przed odpowiednie osoby. PZPN ma zamiar jednak osobiście sprawdzać warunki w poszczególnych szkółkach, a później je kontrolować.

– Mamy nadzieję, że do programu zgłosi się 3, 4 tysiące szkółek, ale proszę się tego kurczowo nie trzymać, bo może być ich tylko 500. Trudno robić szacunki, bo nie ma punktu odniesienia – powiedział Marek Koźmiński.

– Będziemy przeprowadzać zapowiadane i nie zapowiadane kontrole w terenie. Wiemy, że to wymaga odpowiedniej liczby osób, ale będziemy widzieli na bieżąco w jakim województwie przybywa szkółek, które chcą z nami współpracować i tam dokładali ludzi. – podkreśla Koźmiński.

– Obecnie prowadzimy 29 akademii piłkarskich, w których jest ponad 3000 dzieci. Co najmniej raz w miesiącu odwiedzają je nasi przedstawiciele, więc wiemy jak takie rzeczy monitorować – dodaje Maciej Sawicki.

Projekt ma przede wszystkim na celu podniesienie jakości szkolenia młodych zawodników w Polsce. Takie działania nałożą na akademie pewne wymagania, ale wtedy szkółki staną się bardziej atrakcyjne dla młodzieży. PZPN nie wyklucza, że w przyszłości najlepsze kluby będą mogły liczyć na duże korzyści finansowe.

– Być może w przyszłości oprócz gwiazdek i certyfikatów będziemy mieli dla tych klubów też pomoc ekonomiczną, ale to wymaga decyzji całego zarządu – powiedział Boniek.

Program rusza od lipca przyszłego roku i póki co kluby mają czas na zapoznanie się z jego wymogami. Jeżeli będą zainteresowane, aby w nim uczestniczyć, już teraz muszą zacząć wprowadzać potrzebne zmiany.

Na specjalnej konferencji prasowej PZPN przedstawił również sposób działania Informatycznego Systemu Skautingu. Obecnie pod obserwacją związku jest ponad 1000 zawodników we wszystkich młodzieżowych kategoriach wiekowych.

Trenerzy reprezentacji młodzieżowych mają jeździć na wybrane mecze i przyglądać się młodym zawodnikom. Są oni oceniani w poszczególnych kategoriach: motorycznej, taktycznej, mentalnej, technicznej. Trenerzy wydają również własną opinię po obejrzanym spotkaniu. Dane z tego wywiadu są wprowadzane do programu komputerowego.

– Wszystko po to, by po pewnym czasie mieć pełny obraz na temat gracza i w miarę potrzeby wiedzieć nad czym pracować – tłumaczył Marcin Dorna – zastępca dyrektora PZPN ds. szkolenia.

Zastępca dyrektora sportowego, którego stanowisko piastuje Jacek Magiera, wyjaśnił zadania programu Talent Pro, który służy indywidualnemu podejściu do rozwoju najlepszych piłkarzy.

– W CLJ widać brak piłkarzy, którzy potrafią zrobić różnicę. Poradzić sobie w bocznej strefie boiska, minąć rywala, pociągnąć za sobą drużynę. Jak 10 lat temu byłem na pewnej konferencji dowiedziałem się, że zawodnik powinien jak najszybciej pozbyć się piłki, i pewnie takie myślenie gdzieś jeszcze dalej jest – tłumaczył Magiera.

Dla najbardziej utalentowanych młodych piłkarzy PZPN chce organizować zgrupowania w Polsce lub poza jej granicami z indywidualnym programem treningowym. Mają w nich brać udział najlepsi zawodnicy na swoich pozycjach. Obecnie ich monitoring wskazuje na ogromne braki na lewej obronie. Miejmy nadzieję, że program przyniesie oczekiwane korzyści i będziemy mogli cieszyć się piłkarzami na europejskim poziomie.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 495 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*