Zmiana wielkiej tradycji! Nie będzie już Pucharu Davisa!

Foto: Pixabay

ITF czyli Międzynarodowa Federacja Tenisowa na swoim Kongresie, który odbywa się w Orlando zatwierdziła gruntowne reformy, jakie dotkną 118-letnią tradycję rozgrywanego co rok Pucharu Davisa. Co ciekawe, jednym z pomysłodawców zmian jest piłkarz… Gerard Pique!

Co ma wspólnego Pique z tymi pomysłami? Jest on szefem firmy Kosmos i wraz z Davidem Haggertym – obecnym włodarzem Międzynarodowej Federacji Tenisowej obie strony na 25 lat zawarły stosowne porozumienie. Firma piłkarza zainwestuje 3 miliardy dolarów w to, by zarazić tenisem ludzi na całym świecie. Jakie więc zmiany czekają nas w kalendarzu najsłynniejszych reprezentacyjnych rozgrywek tenisowych?

W przyszłym roku w listopadzie odbędzie się turniej finałowy, w którym udział weźmie 18 ekip. Cztery miejsca przypadną w udziale półfinalistą tegorocznej edycji, 12 zostanie przydzielonych w lutowych eliminacjach, a dwie reprezentacje będą mogły liczyć na „dzikie karty”. Niestety, jak można się domyślać – dla niżej rozstawionych reprezentacji może nie starczyć miejsca w tych elitarnych rozgrywkach, co sprawia, że w przyszłym roku raczej na pewno nie zobaczymy w nich biało-czerwonych.

W związku z tym polska delegacja na kongres ITF była przeciw zmianom, podobnie jak choćby Brytyjczycy czy Niemcy. Za reformą opowiedziało się jednak prawie 72% członków (potrzebne były 2/3). Wśród głosujących na „tak” byli naturalnie Amerykanie, Hiszpanie czy Szwajcarzy. Większych konkretów przyszłego projektu nie znamy, a jak będzie, możemy tylko przypuszczać. Jedno jest pewne – wielka tradycja odchodzi do przeszłości, a nowy projekt mocno nastawiony jest na finansowy zysk. Czyli w dzisiejszym świecie – codzienność.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 675 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

1 Trackback / Pingback

  1. Znamy skład Polaków na mecz Pucharu Davisa! | Przekrój Sportowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*