Zimowi dominatorzy

foto: Flickr

Dziś przedstawiamy  tych sportowców, czy też drużyny, które przez lata były lub są nadal prawdziwym fenomenem w swych sportach. Przez lata cieszą się oni uznaniem kibiców i już na zawsze zapiszą się w historii dyscyplin zimowych

Ole Einar Bjørndalen (Biathlon)

Norweski biathlonista, to jeden z najwybitniejszych sportowców w tej dyscyplinie. Mimo, że obecnie ma już prawie 45 lat, swoją okraszoną sukcesami karierę, zakończył dopiero w poprzednim sezonie! Swoje pierwsze olimpijskie złoto, Bjørndalen zdobył podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w japońskim Nagano w 1998 roku. Z kolei jego piękna przygoda z olimpijskimi medalami, zakończyła się na Igrzyskach w Soczi w 2014 roku, gdy w sztafecie mieszanej, reprezentacja Norwegii zdołała wywalczyć pierwsze miejsce. Jeszcze bardziej imponująco, wygląda liczba medali, jakie Bjorndalen zdobył podczas biathlonowych Mistrzostw Świata. W latach 1998-2016, na koncie Norwega wylądowało aż 19 (!) złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych krążków. Cykl Pucharu Świata, także był dla utytułowanego Norwega źródłem wielu sukcesów. W sumie, udało mu się ,,uzbierać” aż 6 Kryształowych Kul. Wiać więc, że postać Ole Einara Bjørndalena miała dla rozwoju całej dyscypliny, jaką jest biathlon, niebagatelne znaczenie.

Lindsey Vonn

Czas przenieść się za ocean, a konkretnie do Stanów Zjednoczonych. To właśnie ten kraj, reprezentuje Lindsey Vonn. Amerykańska narciarka alpejska, to prawdziwa mistrzyni tej dyscypliny. Jest to zdobywczyni olimpijskiego złota podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver 2010. Medal z najcenniejszego kruszcu, udało jej się zdobyć w zjeździe. W tej samej konkurencji, udało jej się także wywalczyć brązowy medal podczas Igrzysk w Pjongczang w ubiegłym roku. Vonn może poszczycić się także trzecim miejscem podczas Olimpiady w Soczi w roku 2014. Tam zdobyła go w konkurencji supergigant. Urodzona w Saint Paul alpejka jest absolutną rekordzistą, jeśli idzie o liczbę zwycięstw w cyklu Pucharu Świata. Aktualnie, ma ona w swym dorobku ponad osiemdziesiąt wygranych zawodów. Oczywiście, nie mogło to pozostać bez wpływu na liczę triumfów w całym Pucharze Świata. Aż ośmiokrotnie zdobywała trofeum dla najlepszej zawodniczki cyklu. W zeszłym roku Lindsey Vonn ogłosiła, że trwający sezon, będzie zarazem ostatnim dla niezwykle utalentowanej alpejki.

Reprezentacja Kanady w hokeju na lodzie

Kanadyjczycy od zawsze byli jednym z tych narodów, w których hokej zajmuje miejsce szczególne. Nie dziwi więc, że ma to swe oczywiste przełożenie na wyniki osiągane przez tę reprezentację. Warto dodać, że swój pierwszy złoty krążek olimpijski, Kanada zdobyła podczas… letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Były to zarazem pierwszy turniej Olimpijski, podczas którego odbył się turniej hokejowy. Był to zarazem jedyny przypadek, gdy dyscyplina ta pojawiła się w programie Igrzysk rozgrywanych latem. Powód był bardzo prosty: pierwsza Olimpiada zimowa, odbyła się dopiero cztery lata później we francuskim Chamonix. Przez lata Kanadyjczycy także nierzadko zdobywali medale z najcenniejszego kruszcu. W sumie, zdobyli aż szesnaście krążków, co czyni tę reprezentację absolutnym rekordzistą pod tym względem. Nie gorzej drużyna ,,Kraju Klonowego Liścia” radziła sobie podczas Mistrzostw Świata. W tej imprezie udało im się zdobyć 49 medali. Ostatnia zdobycz medalowa, to srebro mistrzostwach w 2017 roku. Rok wcześniej Kanadyjczycy zdołali triumfować w turnieju, zdobywając złoto

Adam Małysz

Popularnego ,,Orła z Wisły” nie mogło oczywiście zabraknąć w tym zestawieniu. Adam Małysz przez lata władał sercami milionów kibiców skoków nie tylko zresztą w Polsce. Nieco starsi kibice, pamiętają zapewne wybuch ,,Małyszomani” gdy po triumfie w Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/2001 cały kraj wręcz oszalał na punkcie niezwykle skromnego skoczka. W kolejnych latach na skocznie w całej Europie, jeździło wielu polskich kibiców, by dopingować swego idola. Adam Małysz to między innymi czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli dla najlepszego skoczka Pucharu Świata. Nie można także zapomnieć o czterech złotych medalach Mistrzostw Świata. Na Igrzyskach szło Polakowi nieco ,,gorzej” ponieważ nie udało mu się zdobyć olimpijskiego złota. Zgromadził za to trzy srebrne medale (Salt Lake City 2002 oraz Vancouver 2010), a także jedno srebro wywalczone także w kanadyjskim Vancouver. Niewątpliwą klasę sportową, Adam Małysz do dziś łączy z klasą jako człowiek. Wciąż pozostaje skromną osobą, chętną do spotkań z fanami czy ludźmi mediów. Bo zawieszeniu nart na kołek, Małysz dwukrotnie startował w Rajdzie Dakar. Obecnie znajduje się w sztabie reprezentacji Polski.

Sebastian Mamajek
O Sebastian Mamajek 100 artykułów
Piłką nożną interesuję się już od ponad 15. Jak łatwo więc policzyć "zjadła" mi ona ponad połowę życia. Od kilku głównym obiektem mojej specyficznej miłości stała się Najlepsza liga Świata, czyli oczywiście polska Ekstraklasa. Uważnie obserwuję zarówno jej lepsze, jak i gorsze momenty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*