Z dopingiem przez sport – Rosja, Rosja, ciągle Rosja…

Foto: Coś Nowego

To, że ostatnio w cyklu „Z dopingiem przez sport” poruszamy się znowu po tematach związanych z Rosją wskazuje, że kraj przez kilka lat nie zrobił nic z zapowiadanej reformy antydopingowej. Dziś o kolejnej aferze, która wypłynęła na światło dzienne w tym tygodniu.

Doping zatacza kręgi

Tym razem o doping jest podejrzanych 33 sportowców, którzy otrzymywali od swoich lekarzy niedozwolone substancje, mające poprawić wydolność.  RUSADA (Rosyjska Agencja Antydopingowa) planuje złożyć pozew przeciwko tym sportowcom. W tym gronie jest m.in. 19 lekkoatletów – w tym dwóch z niepełnosprawnością – pięciu kolarzom, bokserowi oraz gimnastyczce.

Według  wiceprezes RUSADA – Margarity Pakhnotskayi – niektórzy z nich byli członkami kadr narodowych w swoich dyscyplinach. Wszyscy zawodnicy pochodzili z akademii sportowej w Czuwaszji w centralnej Rosji. Takiej informacji rosyjska działacz udzieliła agencji Associated Press.

Mieszanki substancji

Podejrzewa się, że sportowcy otrzymywali mieszanki różnych substancji. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami antydopingowymi dla każdej infuzji dożylnej powyżej 100 mililitrów w ciągu dwunastu godzin potrzeba ważnego medycznego uzasadnienia, nawet jeśli sama substancja nie jest zwykle zakazanym lekiem. Co najmniej 11 zawodników, którzy odbywali ten proceder było wówczas niepełnoletnich.

Wobec lekarzy, którzy złamali prawo aplikując sportowcom zakazane środki RUSADA zgłosiła do władz naruszenie prawa. Sprawa została jednak zamknięta po tym, jak orzeczono, że nie było to przestępstwo, ponieważ nie zostali oni oficjalnie poinformowani, że leczenie zostało zakazane.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*