Z dopingiem przez sport – „Gramy FAIR. Nie dla dopingu”

Foto: Coś Nowego

Kilka tygodni temu w cyklu „Z dopingiem przez sport” poruszyliśmy temat POLADA – Polskiej Agencji Antydopingowej. Dzisiaj warto napisać o uruchomionej przez tę organizację nowej kampanii „Gramy Fair. Nie dla dopingu”. Włączyło się w nią wielu polskich sportowców, a akcja została dostrzeżona w Europie i na świecie.

Wielkie gwiazdy polskiego sportu

Wśród oficjalnych partnerów akcji POLADA na konferencji promującej cały program można było zobaczyć bramkarza Legii Warszawa – Arkadiusza Malarza, trzykrotną polską olimpijkę Luizę Złotkowską, mistrza świata w siatkówce z 2014 roku Andrzeja Wronę, najbardziej rozpoznawalnych polskich przedstawicieli MMA – Joannę Jędrzejczyk i Jana Błachowicza, a nawet sportowców, którzy już zakończyli swoje kariery – Monikę Pyrek i Tomasza Majewskiego. Oni akurat nadal aktywnie działają dla polskiej lekkiej atletyki i całego sportu.

Szczytny cel programu

Wszyscy wymienieni są oficjalnymi ambasadorami kampanii, której celem jest „zwalczanie zjawiska nielegalnego dopingu zarówno w sportach zawodowych, jak i amatorskich, zwracanie uwagi na konsekwencje zdrowotne i wizerunkowe, a także budowanie świadomości i edukacji w zakresie właściwej optymalizacji dietetyki i profilaktyki w sporcie.”

Kampania obejmuje choćby 320 zawodników z 16 klubów rywalizujących w PGNiG Superlidze piłkarzy ręcznych. Będą oni promować program do końca sezonu 2018/2019 oraz przez cały sezon 2019/2020. Kampania będzie też wspierana przez 16 000 dzieci, które między marcem a czerwcem rywalizują w 320 turniejach piłki ręcznej w całej Polsce.

Doping to nie tylko sport zawodowy

Podczas gdy sporty olimpijskie i zawodowe mogą szybko wykrywać przypadki stosowania dopingu, większość sportów amatorskich musi opierać się na kodeksie honorowym, aby zapobiec oszustwom. Wzrost liczby wyścigów biegowych i triathlonowych w Polsce to świetny sposób, aby tysiące ludzi pozostało w formie – są to też jednak zawody, w których uczestnicy często są skłonni do zażywania dopingu, by znaleźć się na jak najwyższym miejscu. Doping jest więc też problemem sportu amatorskiego. Według przytaczanych niegdyś badań instytutu KANTAR dla Ministerstwa Sportu i Turystyki, nietrudno dziś otrzymać ludzki hormon wzrostu, wszelkiego rodzaju diuretyki czy erytropoetynę (EPO). To ma być też ważny czynnik programu – uświadamiać amatorów, że doping jest szkodliwy nie tylko dla wizerunku, ale i przede wszystkim zdrowia.

O dopingu w Katowicach

Polskie środowisko antydopingowe działa też aktywnie w skali europejskiej i światowej. W listopadzie 2019 roku w Katowicach zostanie zorganizowana Światowa Konferencja Antydopingowa, na której poruszonych zostanie wiele spraw związanych z zapobieganiem stosowania dopingu, polityki antydopingowej i czystości w sporcie. Oznacza to, że nasz kraj bardzo aktywnie włącza się w popularyzację czystego sportu, a to dziś – w czasach częstych przypadków nieczystej rywalizacji – głos, który ma olbrzymie znaczenie.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*