Wspomnienie Mistrza – Gordon Banks nie żyje…

Foto: Wikipedia

Dzisiaj jak grom z jasnego nieba spadła na nas wieść o śmierci jednego z najwybitniejszych bramkarzy w historii, mistrza świata – Gordona Banksa. Zmarł w nocy 11 lutego w Stoke-on-Trent.

Gordon Banks urodził się 30 grudnia 1937 roku w Sheffield. Był bramkarzem na mistrzostwach świata w 1966 roku, w których reprezentacja Anglii okazała się bezkonkurencyjna.

W barwach angielskiej drużyny narodowej rozegrał 73 mecze z czego w 35 zachował czyste konto. Był jednym z najbardziej pewnych punktów swojej ekipy. Podczas czterech pierwszych meczów na Mundialu `66 nie puścił ani jednej bramki. Został pokonany dopiero przez słynnego Eusebio podczas meczu półfinałowego przeciwko Portugalii. Anglia wygrała to spotkanie 2:1. W finale mistrzostw pokonali RFN. Po tym sukcesie Banks został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego. Odznaczenie odebrał z rąk królowej Elżbiety II.

Banks był uznawany za najlepszego bramkarza na świecie. Zyskał nawet przydomek „Bank od England”. Zawsze grał w bluzie w kolorze żółtym.

W 1970 pojechał na Mundial do Meksyku. Bronił w trzech meczach grupowych. Jego interwencja po strzale głową Pele`go została uznana za paradę stulecia. Podczas mistrzostw Europy w 1968 roku zdobył z reprezentacją Anglii brązowy medal.

Jego styl opierał się na prostocie. Nie wykonywał efektownych padów. Liczyła się tylko i wyłącznie skuteczność.

Karierę zakończył dość szybko, bo już w 1972 roku. Był uczestnikiem wypadku drogowego, w którym jego ford mustang wpadł pod ciężarówkę. Praktycznie stracił wzrok w prawym oku. Po wypadku grał jeszcze przez rok w USA, w Fort Lauderdale Strikers. W grudniu 2015 zdiagnozowano u niego raka jelita.

– Gordon Banks, absolutny bohater mój i niezliczonej ilości innych osób zmarł. Angielski mistrz świata był jednym z najlepszych bramkarzy wszech czasów i naprawdę świetnym człowiekiem – poinformował w mediach społecznościowych Gary Lineker.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 527 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*