Widzew Łódź – fenomen, który zadziwia Europę

Foto: Wikipedia

Co takiego jest w Widzewie Łódź? Przecież to klub z drugiej ligi… Dzisiaj okazuje się, że frekwencji na trybunach mogą im pozazdrościć nie tylko kluby Ekstraklasy, ale i nawet większość zachodnich ekip. Widzewiacy kupili już 15 840 karnetów na rundę wiosenną!

A na poważnie o co chodzi z tym Widzewem? Dlaczego klub z trzeciej klasy rozgrywkowej w Polsce bije rekordy frekwencji? Stoi za tym przede wszystkim piękna historia – pełna pasji, ambicji i charakteru. Stoją za tym kibice, bo to jest ich klub, ich drużyna i ich marzenia… Marzenia o powrocie wielkiego Widzewa na europejskie salony.

Historia rozpoczęła się 5 listopada 1910 roku. Wtedy właśnie powstało Towarzystwo Miłośników Rozwoju Sportowego w Widzewie. W robotniczej Łodzi na eksplozję futbolu z najwyższej półki czekano aż do lat 70-tych. Wówczas klub zyskał kibiców nie tylko w centralnej Polsce, ale i w całym kraju.

Trio w osobach Ludwika Sobolewskiego, Stefana Wrońskiego i Leszka Jezierskiego sprawiło, że od 1969 roku w klika lat klub przeszedł drastyczną przemianę na lepsze. Przeszli drogę od ligi okręgowej do drużyny, której bały się największe światowe potęgi. Tak niesamowitej historii nie wymyślili by scenarzyści z Hollywood.

W 1970 roku dzięki waleczności i wielkiemu charakterowi drużyny udało się wygrać klasę okręgową, by pięć lat później być już w Ekstraklasie. Po trzech latach w elicie polskich drużyn Widzew został wicemistrzem kraju, a na europejskich boiskach jego wyższość musiał uznać sam Manchester City. Dwie bramki w tym dwumeczu zdobył Zbigniew Boniek, później wybrany na najlepszego polskiego piłkarza w historii.

Widzew pokonał takie europejskie potęgi jak: Juventus Turyn, Livepool FC, Manchester United, St. Etienne, Borussia Moenchengladbach, Galatasaray Stambuł, Broendby IF, Steaua Bukareszt czy Rapid Wiedeń. Natomiast jego barw bronili najwybiitniejsi polscy piłkarze, do których zaliczają się: Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek, Krzysztof Surlit, Marek Citko, Marek Koniarek, Andrzej Możejko, Andrzej Grębosz, Tomasz Łapiński, Andrzej Michalczuk, Mirosław Szymkowiak, Władysław Żmuda, Wiesław Wraga, Daniel Bogusz, Ryszard Czerwiec, Jacek Dembiński, Tadeusz Gapiński, Dariusz Gęsior, Paweł Janas, Sławomir Majak, Radosław Michalski, Mirosław Tłokiński, Artur Wichniarek, Roman Wójcicki, Marek Bajor, Zdzisław Kostrzewiński, Wiesław Chodakowski, Tadeusz Błachno, Marek Dziuba, Krzysztof Kamiński, Mirosław Myśliński, Zdzisław Rozborski, Tadeusz Świątek, Zbigniew Wyciszkiewicz, Rafał Siadaczka i wielu innych. Swoją walecznością, ambicją i charakterem sprawili, że o Widzewie mówił cały świat.

Do najwiekszych sukcesów klubu należy półfinał Pucharu Europy w 1983 roku oraz uczestnictwo w Lidze Mistrzów w 1996. Tego osiągnięcia przez następne 20 lat nie udało się powtórzyć żadnemu polskiemu zespołowi. Widzew dwa razy wygrywał Puchar Intertoto oraz był w 1/8 Pucharu UEFA. Na rodzimym podwórku Widzew czterokrotnie sięgał po mistrzostwo i siedem razy zdobywał wicemistrzostwo Polski. Puchar krajowy padł ich łupem w 1985 roku.

W pamięci kibiców na zawsze pozostaną pojedynki z Legią Warszawa. Ten z 1997 roku został uznany za najlepszy mecz w historii polskiej piłki. Spotkanie decydowało o mistrzostwie Polski. Widzew przegrywając do 90. minuty 0:2 w nieprawdopodobny sposób odmienił losy meczu, wygrywając 3:2 i zgarniając tytuł. Podejmując walkę z takimi zespołami jak Liverpool, Juventus, Borussia Dortmund czy Manchester United, utrwalił się w całej Europie tzw. widzewski charakter. Był to symbol piłkarzy pełnych ambicji i zmotywowanych do maksymalnej walki.

„Widzew może się ugiąć, ale nie można go złamać” – to powiedział Zbigniew Boniek i są to najbardziej trafne słowa opisujące Widzew Łódź. Najlepiej świadczy o tym odbudowa klubu, która została zapoczątkowana w 2015 roku.

Klub po wielu zawirowaniach chce wrócić na w pełni zasłużone miejsce na piłkarskiej mapie Europy. Pomagają w tym wszyscy: kibice, sponsorzy i partnerzy. Wszyscy, którzy mają Widzew w swoim sercu i kochają szczerze swój klub.

Sukcesy Widzewa Łódź

Mistrzostwo Polski: 1981, 1982, 1996, 1997
Wicemistrzostwo Polski: 1977, 1979, 1980, 1983, 1984, 1995, 1999
Puchar Polski: 1985
Superpuchar Polski: 1996
Półfinał Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych: 1983
Faza grupowa Ligi Mistrzów: 1996
Puchar Intertoto: 1976, 1982

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 527 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*