Sir Matt Busby – Twórca legendy Manchesteru United

Foto: Pixabay

Wielu kibiców Manchesteru United przechodząc na tyłach trybuny East Stand mija pomnik Sir Matta Busby`ego. Większość z nich nie wie co dla ich klubu zrobił ten człowiek. Postawił on fundament pod największe sukcesy klubu, a miało to miejsce już w latach 50-tych. To on był odpowiedzialny na ideologię klubu, jego styl gry i filozofię piłkarską. Jego dzieło z doskonałym skutkiem kontynuował Sir Alex Ferguson.

Busby urodził się w Orbiston w Lanarkshire. Jako zawodnik grał na pozycji środkowego obrońcy. Zaliczył jeden występ w reprezentacji Szkocji w 1933 roku. Jak na ironię klubową karierę związany był z największymi rywalami United – Manchesterem City, z którym wywalczył Puchar Anglii w 1934 roku oraz Liverpoolem, w którym grał w latach 1936-39.

Mając 36 lat zaakceptował propozycję objęcia sterów w Manchesterze United. Miało to miejsce w 1945 roku. Klub z Old Trafford był w fatalnym stanie. Druga Woja Światowa odcisnęła na nim swoje piętno. Klub był praktycznie bez pieniędzy i przez ostatnie 15 lat nie osiągnął nic znaczącego. United było klubem z dużym potencjałem, ale niespełniającym oczekiwań kibiców. Znany był jedynie lokalnie. Najsłynniejszym klubem był wtedy Arsenal, który w latach 30-tych czterokrotnie zdobył mistrzostwo Anglii.

Busby miał wizję gry ofensywnej, która byłaby również widowiskowa i tego wymagał od swoich zawodników, Przez pierwsze trzy lata po wojnie Old Trafford było zniszczone przez bomby, więc drużyna rozgrywała swoje mecze na Main Road. Razem z odbudową stadionu trwało budowanie drużyny. W 1947 rozbudowano system skautingu i wprowadzono politykę młodzieżową. Dzięki mądremu planowaniu i trafionym zakupom ekipa Busby`ego w 1944 zdobyła Puchar Anglii, w finale pokonując Blackpool 4:2. Rozochoceni po tym sukcesie klub chciał jak najszybciej zdobyć mistrzostwo Anglii. Udało się to dopiero po latach niepowodzeń w 1952 roku.

Ludzie wyobrażają sobie Busby`ego jako miłego staruszka, który od karcenia zawodników miał odpowiednich ludzi. Obraz znany publicznie znacznie różnił się od tego co pokazywał w szatni. Potrafił być bezlitosny i bezwzględny. Jednym piłkarzem, którego złe zachowanie akceptował był George Best. Innych graczy ostro karał, jak choćby Charlie Mittena, który podważył jego autorytet.

Po zdobyciu mistrzostwa w 1952 roku Busby zauważył, że jego drużyna straciła polot i agresję. To doprowadziło do najsławniejszej decyzji legendarnego menedżera. Większość zawodników zastąpił młodzikami i tak powstały „Dzieci Dusby`ego”. Ekipa złożona w większości z młodych zawodników przeprowadziła istny szturm na ligę i odświeżyła nieco surową powojenną angielską rzeczywistość. W zespole występowali wtedy tacy zawodnicy jak: Bobby Charlton, Duncan Edwards, Eddie Colman, Dennis Viollet, Tommy Taylor, Bill Foulkes czy Jackie Blanchflower. Grali piękny ofensywny futbol, który zaowocował dwoma tytułami mistrzowskimi oraz grą w Pucharze Europy. Manchester United było pierwszym przedstawicielem angielskiego futbolu występującym w tych rozgrywkach. Busby rozumiał, że przyszłość piłki nożnej stanowią rozgrywki międzynarodowe. Jego poglądy nie podzielały władze FA, które nie uwzględniały rozgrywek europejskich w swoim terminarzu.

W 1958 roku nastąpiła największa katastrofa w historii piłki nożnej. Podczas powrotu z meczu z Red Star Belgrad, na lotnisku w Monachium rozpił się samolot, którym lecieli piłkarze Manchesteru. Ośmiu zawodników zmarło, a Busby został poważnie ranny. Dzieci Busby`ego – drużyna zdobywająca mistrzostwo Anglii dwa razy z rzędu, z dnia na dzień przestała istnieć. Historia ta odcisnęło piętno na całym narodzie Brytyjczyków. Nawet Ci zupełnie niezwiązani z drużyną okazali ducha solidarności z ocalałymi.

Nie było wiadomo czy Busby stanie na nogi i nadal będzie przewodził United. W końcu jednak wrócił do zdrowia i zbudował jedną z najlepszych drużyn wszechczasów. Wznowiono pracę z młodzieżą co zaowocowało takimi talentami jak Stiles, Brennan i Kidd. Wówczas odkryto również ogromny talent George`a Besta. United wrócili na szczyt w 1963 roku, kiedy to zdobyli Puchar Anglii. Później w 1965 i 1967 roku zdobyli dwa tytuły mistrzowskie. Grali w stylu Busby`ego, szybko, agresywnie i błyskotliwie. United lat 6-tych z Bestem, Charltonem i Law`em zdobyło serca kibiców na całym świecie.

29 maja 1968 roku drużyna Busby`ego osiągnęła najwyższy cel – zdobyła Puchar Europy. Pokonali oni w finale Benfikę Lizbona 4:1. Cała Anglia kibicowała tego wieczoru dla United. Było to największe marzenie, a zarazem osiągnięcie Busby`ego. Manchester United było pierwszą drużyną, która sięgnęła po Puchar Europy. Busby w 1968 roku otrzymał tytuł szlachecki, a rok później zrezygnował z prowadzenia Czerwonych Diabłów. Niestety jego następcy nie mogli utrzymać pozycji drużyny i nigdy nie dorównali legendzie. Drużyna powoli zaczęła opadać na dno. W 1974 roku drużyna spadła do niższej klasy rozgrywkowej. Zła passa klubu trwała aż do 1986 roku, kiedy to stery objął inny Szkot – Alex Ferguson. W 1982 roku Busby sprawował prezydenturę w United i zajmował wysoką pozycję we władzach ligi.

Sir Matt Busby odszedł z tego świata 20 stycznia 1994 roku mając 85 lat. Na szczęście miał okazję obserwować jak jego klub odzyskuje dawną świetność. Odszedł pozostawiając swoją spuściznę w dobrych rękach. Jego dziedzictwem były podstawy filozofii gry i pasja, które zmieniły zwykły klub z przemysłowego regionu Anglii w słynny, najbogatszy klub na świecie. Sir Matt Busby stał się legendą, tworząc legendarną drużynę.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 527 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*