Robert Gumny wśród talentów Europy. Kto się jeszcze wyróżnia?

Z początkiem roku, Europejska Unia Piłkarska (UEFA) opublikowała na swojej stronie zestawienie 50 najlepszych piłkarzy młodego pokolenia, które powinny stać się gwiazdami europejskiej piłki w przeciągu kilku najbliższych lat. W zestawieniu pojawił się obrońca Lecha Poznań – Robert Gumny. Które nazwiska już teraz przykuwają naszą uwagę?

1) Robert Gumny – Lech Poznań – 20 lat

Przy nazwisku Gumnego można przeczytać: „Kolejny wykreowany przez Lecha Poznań talent, prawy obrońca. Już gra regularnie i będzie można zwrócić na niego uwagę podczas Mistrzostw Europy do lat 21.” Faktycznie, młody zawodnik jest ważnym ogniwem zarówno Lecha Poznań, jak i kadry Czesława Michniewicza. W tym sezonie 20-latek rozegrał w pierwszym składzie klubu z Poznania pięć spotkań, zdobywając nawet gola na 1:0 w meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Taka mała ilość czasu spędzona na boisku przez prawego obrońcę  jest spowodowana kontuzją kolana, w wyniku której stracił on cały okres przygotowawczy i początek sezonu, rozpoczynając swoje występy dopiero od przegranego meczu z Lechią Gdańsk (0:1), który odbył się 4 listopada 2018 roku. W zakończonych w listopadzie eliminacjach Euro U21 na 12 spotkań, Gumny rozegrał tylko 7 meczów, w tym pamiętny dwumecz z Portugalią.

2) Josip Brekalo – VfL Wolfsburg – 20 lat

Niemieckie kluby mają kapitalną rękę do wychowania wartościowych talentów. Jednym z nich jest reprezentant Chorwacji – Josip Brekalo. 20-latek najpierw występował w kadrze narodowej U17, potem U19, a w końcu U21, będąc ważnym ogniwem w eliminacjach do Mistrzostw Europy U21 – zdobył 7 bramek. To jednak nie wszystko – 20-latek rozegrał już dwa mecze w kadrze seniorskiej podczas premierowej edycji Ligi Narodów. W sumie wystąpił 60 minut w meczach z Hiszpanią (3:2) i Anglią (1:2). Statystyki klubowe też robią bardzo dobre wrażenie. W 14 meczach, Chorwat dziewięciokrotnie wychodził w pierwszym składzie VfL Wolfsburg i zdobył dwie bramki w meczach z Norymbergą (2:0) i Fortuną Dusseldorf (3:0).

3) Fiodor Chałow – CSKA Moskwa – 20 lat

Trzeba szczerze przyznać, że to jeden z największych talentów rosyjskiego futbolu. CSKA Moskwa nie zwojowało co prawda w tym sezonie rozgrywek Ligi Mistrzów, zdobywając w sześciu meczach grupowych 7 punktów, dwukrotnie pokonując obrońcę tytułu Real Madryt. Rosjanin w tych rozgrywkach strzelił dwa gole – w jednej ze wspomnianych wygranych z Realem (3:0) oraz w zremisowanym spotkaniu z Viktorią Pilzno (2:2). Jeszcze lepiej idzie napastnikowi w lidze rosyjskiej, gdzie z 9 golami plasuje się na czele klasyfikacji strzelców.

4) Achraf Hakimi – Borussia Dortmund – 20 lat

Jakoś tak wychodzi, że do tej pory w naszym zestawieniu pojawiają się sami 20-latkowie. Jednym z nich jest Achraf Hakimi, który w bardzo dobrym stylu wszedł do składu Borussii Dortmund, a sezon wcześniej dobrze prezentował się też w Realu Madryt, debiutując między innymi w rozgrywkach Ligi Mistrzów (180 minut w dwóch meczach) oraz w La Lidze (757 minut w 9 meczach i dwie bramki). Ta świetna postawa pozwoliła Marokańczykowi najpierw bardzo dobrze zagrać na Mistrzostwach Świata w Rosji, gdzie rozegrał komplet trzech spotkań grupowych w pełnym wymiarze, a potem przejść do wspomnianej wyżej ekipy z Zagłebia Ruhry. Hakimi w Borussii ma na koncie 12 meczów i jedną zdobytą bramkę.

5) Luka Jović – Eintracht Frankfurt – 21 lat

Jeśli w tak młodym wieku w 15 meczach Bundesligi zdobywa się 12 goli i w klasyfikacji strzelców piastuje się pozycję lidera (wspólnie z Paco Alcacerem), wyprzedzając w klasyfikacji Marco Reusa, Timo Wernera, Roberta Lewandowskiego czy Thorgana Hazarda, wiadomym jest, że musimy mieć do czynienia z niezwykłym talentem. Do tego można doliczyć pięć trafień w fazie grupowej Ligi Europy i mamy zawodnika, który może być już niedługo gwiazdą europejskiego formatu. Serb ma już za sobą trzy spotkania w seniorskiej reprezentacji, choć na razie liczba rozegranych przez niego minut wynosi tylko 14. Być może dobrą okazją do postawienia na napastnika będą eliminacje Euro 2020, w których jego reprezentacja zagra z Portugalią, Ukrainą, Litwą i Luksemburgiem.

6) Vitaliy Mykolenko – Dynamo Kijów – 19 lat

W uzasadnieniu jego nominacji czytamy, że wygrał on walkę w składzie ukraińskiego zespołu na lewej stronie obrony z reprezentantem Chorwacji – Josipem Pivariciem, a dodatkowo w listopadzie zaliczył debiut w kadrze narodowej Ukrainy. Faktycznie, w drużynie z Kijowa zawodnik rozegrał 946 minut w 11 meczach, a z jego dorobku od 2016 roku korzystały narodowe ekipy do lat 17, 19 oraz 21. Debiut w seniorskiej kadrze przypadł na mecz z Turcją, w którym Ukrainie udało się zachować czyste konto,  bezbramkowo remisując mecz. Jako, że to jeden z najmłodszych zawodników w tym zestawieniu, tym bardziej można mu wróżyć dużą karierę.

7) Jadon Sancho – Borussia Dortmund – 18 lat

To nie tylko wielkie odkrycie piłki młodzieżowej, ale też seniorskiej w 2018 roku. Jeszcze w sezonie 2016/17 zawodnik występował w juniorskiej ekipie Manchesteru City, sezon później w pierwszej drużynie Borussii Dortmund zagrał już w 12 meczach, zdobywając nawet jednego gola. W tym sezonie Sancho jest już jednak prawdziwą gwiazdą ekipy Luciena Favre’a. W 17 meczach Anglik rozegrał 1023 minuty i zdobył 6 bramek, będąc jednym z czołowych strzelców zespołu w Bundeslidze, do tego dokładając jeszcze trafienie w meczu Ligi Mistrzów z Atletico Madryt (4:0). W seniorskiej reprezentacji Anglii debiutował 12 października w meczu Ligi Narodów z Chorwacją (0:0).