Puchar Polski: Jagiellonia wygrywa po dogrywce, Wisła największą sensacją

Za nami 13 z 16 zaplanowanych spotkań fazy 1/16 finału Pucharu Polski. O tym, co działo się we wtorek pisaliśmy TUTAJ. Dzień później najciekawiej było w Katowicach, gdzie do wyłonienia zwycięzcy meczu GKS-u z Jagiellonią potrzebna była dogrywka. W niej również nie zabrakło dramaturgii. Strzelaninę urządził sobie inny ekstraklasowy zespół – Wisła Płock.

Boisko nie oddawało faktów

Kto widział mecz GKS-u z Jagiellonią, ten zdaje sobie sprawę, że ten mecz nie wyglądał tak, jakby drugi zespół LOTTO Ekstraklasy mierzył się z ostatnim sezonem Fortuny I Ligi. Na swoim boisku katowiczanie postawili niezwykle twarde warunki. Wyraźnie nastawili się na kontry, dając „Jadze” możliwość gry piłką i stwarzania sobie sytuacji. Gdy już takie były, kapitalne parady bramkarskie zaliczał… były bramkarz zespołu z Podlasia – Krzysztof Baran. O obrona gości też nie można z drugiej strony powiedzieć zbyt wiele dobrego. GKS dość łatwo tworzył sobie wspomniane kontry i przedostawał się pod bramkę Grzegorza Sandomierskiego. Ten nie skapitulował, ale też gdyby wykończenie było dokładniejsze, mogliśmy mieć bramki dla gospodarzy.

Najgorszym momentem tego spotkania dla GKS-u okazała się końcówka dogrywki. Wojciech Lisowski – obrońca ekipy ze Śląska –  w 120. minucie wyciął w polu karnym Karola Świderskiego. Sędzia tego meczu miał wątpliwości co do tej sytuacji. Najpierw dał żółty kartonik powalonemu napastnikowi, potem jednak wziął VAR i bardzo słusznie cofnął decyzję. Faul, rzut karny, pewny strzał Guilherme w lewy górny róg bramki i było po meczu.

Trzynaście rozstrzygnięć, trzy niewiadome

Za nami trzynaście rozstrzygnięć fazy 1/16 finału. W kolejnej rundzie znalazło się siedem zespołów Ekstraklasy. Są to: Śląsk Wrocław, Arka Gdynia, Jagiellonia Białystok, Miedź Legnica, Legia Warszawa, Górnik Zabrze i Wisła Płock. W szczególnie dobrym stylu awans uzyskała ekipa z Płocka, która w środę po kapitalnym spotkaniu pokonała 7:2 Olimpię Grudziądz, czyli zagrała, jak powinien grać każdy zespół z Ekstraklasy z niżej notowanym rywalem.

Stawkę uzupełniają cztery zespoły I Ligi: Chrobry Głogów, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Odra Opole i Raków Częstochowa. Największą sensacją są jednak ostatnie dwa zespoły. O ile jeszcze Rozwój Katowice mógł liczyć na zwycięstwo z grającym na tym samym poziomie rozgrywkowym ROW-em Rybnik (mecz zakończył się wynikiem 2:0), tak największą niespodziankę sprawiła jedyna drużyna, z III ligi (czwarty poziom rozgrywkowy), która zagra w 1/8 finału. Wisła Sandomierz w niesamowitych okolicznościach pokonała 3:2 I-ligowe Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Do rozegrania pozostały jeszcze trzy spotkania tej rundy. 7 listopada zmierzą się ze sobą: Resovia Rzeszów i Lechia Gdańsk, Wigry Suwałki i Stomil Olsztyn oraz KP Starogard Gdański z Puszczą Niepołomice. Po tych spotkaniach będziemy znali komplet 16 ekip, które będą toczyć kolejne boje o Puchar Polski.

Wyniki:

Huragan Morąg – Arka Gdynia 0:1 (0:0)
71’ Mateusz Młyński

Bytovia Bytów – Śląsk Wrocław 0:3 (0:2)
38’ 82’ Damian Gąska, 43’ Mateusz Oszmaniec (samobójczy)

Raków Częstochowa – Lech Poznań 1:0 (1:0)
3’ Miłosz Szczepański

Pogoń Siedlce – Chrobry Głogów 1:2 (0:2)
90+3’ Adam Pazio (rzut karny) – 12’ 25’ Konrad Kaczmarek

Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:2 (0:0, d. 1:1, k. 2:4)
119’ Patryk Sokołowski – 112’ Carlitos

Legionovia Legionowo – Górnik Zabrze 0:1 (0:1)
17’ Igor Angulo

Polonia Środa Wielkopolska – Odra Opole 0:1 (0:0)
83’ Ivan Martin

Wisła Sandomierz – Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:2 (2:2, d. 1:0)
17’ Wiktor Putin (rzut karny), 52’ Jarosław Piątkowski, 118’ Kacper Piechniak – 51’ Grzegorz Goncerz, 90+6’ Michał Rzuchowski

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Cracovia 2:0 (0:0)
52’ 90+6’ Arni Vilhjalmsson (pierwsza bramka z rzutu karnego)

Olimpia Grudziądz – Wisła Płock 2:7 (1:4)
10’ Ariel Wawszczyk, 79’ Kacper Skibicki – 2’ Calo Oliveira, 12’ Damian Szymański, 28’ Semir Stilić, 33’ Dominik Furman, 72’ Karol Angielski, 77’ Ricardinho, 90’ Oskar Zawada

Wisła Puławy – Rozwój Katowice 0:1 (0:1)
34’ Mateusz Wrzesień

GKS Bełchatów – Miedź Legnica 0:1 (0:0)
69’ Łukasz Garguła

GKS Katowice – Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0, d. 0:1)
120+6′ Guilherme (rzut karny)