Przewodnik sportowy, czyli co nas czeka w 2019 roku? [4]

foto: Flickr

2018 rok już dziś o północy stał się historią, a my wkraczamy w nowe 12 miesięcy. Nie zabraknie w nich masy sportowych emocji. Dla sportów letnich będzie to okres przedolimpijski, więc w wielu dyscyplinach będą się ważyć losy kwalifikacji. Ponadto, od marca będziemy obserwować piłkarskie kwalifikacje do Mistrzostw Europy w piłce nożnej! Zapraszamy na ostatnią naszej zapowiedzi roku w sporcie.

PAŹDZIERNIK

Październik będzie miesiącem, w którym powoli opadnie kurz po rywalizacji sportowców w letnich dyscyplinach, ale emocji nie zabraknie. Piłkarska reprezentacja Polski w przedostatnim okienku eliminacji EURO 2020 zmierzy się z Łotwą na wyjeździe (10 października o 20:45) oraz trzy dni później u siebie z Macedonią (13 października o 20:45). W październiku zostaną też rozegrane dwie eliminacje Mistrzostw Formuły 1. Rywalizacja obejmie GP Japonii (13 października) i GP Meksyku (27 października).  Sezon tenisowy zakończą też kobiety. W dniach od 28 października do 3 września turniej WTA Finals.

10 października – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy – Łotwa – Polska
13 października – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy – Polska – Macedonia
13 października – Formuła 1 – Grand Prix Japonii
27 października – Formuła 1 – Grand Prix Meksyku
28 –Października – Tenis – WTA Finals

LISTOPAD

Nie zapominamy też o naszych niepełnosprawnych lekkoatletach, którzy na tegorocznych Mistrzostwach Europy zaliczyli fantastyczny wynik, przywożąc worek medali. W 2019 roku w Dubaju będą oni mieli okazję sprawdzić się na tle najlepszych na świecie! Mistrzostwa Świata ruszają 7 i potrwają do 15 listopada!

Piłkarki ręczne tym razem wybiorą się do dalekiej Japonii na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w dniach od 30 listopada do 15 grudnia. Na przełomie maja i czerwca 2019 roku Biało-czerwone powalczą o miejsce w turnieju podczas dwumeczu z reprezentacją Serbii. Liczymy, że mimo nieudanego występu na Mistrzostwach Europy, podopieczne Leszka Krowickiego podniosą się i zagrają na swoim dobrym poziomie w walce o przepustki na turniej. Ważny jest też fakt, że Serbki pokonały Polki podczas niedawno rozegranej imprezy (26:33), więc pora wyrównać rachunki.

Listopad to też początek kolejnego sezonu sportów zimowych. Skoki narciarskie, biegi narciarskie, biathlon, narciarstwo alpejskie – te wszystkie dyscypliny wystartują właśnie w tym okresie. Dokładnego planu jeszcze nie ma, ale już teraz możemy stwierdzić, że narciarze z obszaru klasycznego będą mogli nabrać trochę dystansu i trochę poeksperymentować – w sezonie 2019/2020 nie ma Mistrzostw Świata, do igrzysk olimpijskich jeszcze daleko, więc presja na wynik jest dużo mniejsza.

Kończymy eliminacje piłkarskich Mistrzostw Europy! 16 listopada o 20:45 reprezentacja Polski zagra na wyjeździe z Izraelem, trzy dni później Biało-czerwoni zakończą misję meczem u siebie ze Słowenią. Trudno sobie wyobrazić, by po ostatnim meczu podopieczni Jerzego Brzęczka nie cieszyli się z awansu na turniej, który w 2020 roku odbędzie się na kilkunastu stadionach Europy. Swoje zmagania będzie też powoli zamykać Formuła 1. 17 listopada przedostatni wyścig sezonu – Grand Prix Brazylii.

7 – 15 listopada –Sport niepełnosprawnych– Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce
11 – 17 listopada – Tenis – ATP Finals
16 listopada – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy – Izrael – Polska
17 listopada – Formuła 1 – Grand Prix Brazylii
19 listopada – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy – Polska – Słowenia
30 listopada – 15 grudnia – Piłka ręczna – Mistrzostwa Świata kobiet
??? – ??? – Sporty zimowe – początek sezonu

GRUDZIEŃ

Zmagania Grand Prix Formuły 1 zakończą się od razu na początku miesiąca. 1 grudnia w Abu Dhabi zostanie rozegrany ostatni wyścig sezonu i wtedy środowisko sportowe będzie mogło zacząć snuć przemyślenia i podsumowania na temat Roberta Kubicy, który po długiej przerwie wraca do szybkiego ścigania. Roczna historia zatoczy koło, bo przypomnijmy, że to właśnie w miejscu rozgrywania ostatniej eliminacji F1 polski kierowca podpisywał kontrakt przed kilkudziesięcioma dniami.

Grudzień będzie też czasem sportów zimowych. Tradycyjnie przy końcu roku pora na pierwszy wielki sprawdzian sezonu dla skoczków narciarskich – Turniej Czterech Skoczni oraz biegaczy narciarskich – Tour de Ski. W przypadku tych pierwszych zawodów prawdopodobnie tradycyjnie zaczną się one podobnie jak w tym roku – 30 grudnia! Data TdS nie została jeszcze ustalona.

1 grudnia – Formuła 1 – Grand Prix Zjednoczonych Emiratów Arabskich
30 grudnia 2019 – 6 stycznia 2020 – Skoki narciarskie – Turniej Czterech Skoczni
??? – ??? – Biegi narciarskie – Tour de Ski

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 2 

CZĘŚĆ 3

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 621 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*