Przewodnik sportowy, czyli co nas czeka w 2019 roku? [2]

foto: Flickr

2018 rok już za kilka dni stanie się historią, a my wkroczymy w nowe 12 miesięcy. Nie zabraknie w nich masy sportowych emocji. Dla sportów letnich będzie to okres przedolimpijski, więc w wielu dyscyplinach będą się ważyć losy kwalifikacji. Ponadto, od marca będziemy obserwować piłkarskie kwalifikacje do Mistrzostw Europy w piłce nożnej! Zapraszamy na drugą z trzech części naszej zapowiedzi roku w sporcie.

KWIECIEŃ

Na pierwszy rzut oka, w kwietniu nie czeka na nas zbyt bogaty kalendarz sportowych zmagań, ale nadal będziemy śledzić zmagania Roberta Kubicy w Formule 1. W czwartym miesiącu 2019 roku odbędą się Grand Prix  Chin w Szanghaju (14 kwietnia) oraz Grand Prix Azerbejdżanu w Baku (28 kwietnia).

14 kwietnia – Formuła 1 – Grand Prix Chin
28 kwietnia – Formuła 1 – Grand Prix Azerbejdżanu

MAJ

Maj wynagrodzi nam trochę kwietniowej posuchy. W Święto naszej Konstytucji (3 maja) zmagania zainauguruje cykl lekkoatletycznych zawodów Diamentowej Ligi. Pierwsze zawody tradycyjnie od kilku lat odbywają się w katarskiej Dausze, a należy pamiętać, że to właśnie tam – na przełomie września i października – odbędą się w 2019 roku Mistrzostwa Świata. Z kolei drugie zawody z cyklu „Diamond League” odbędą się 18 maja w Szanghaju, a trzecie 30 maja w Sztokholmie.

Duże emocje czekają też fanów hokeja na lodzie! Tradycyjnie w maju odbywają się Mistrzostwa Świata. Nie inaczej będzie teraz, kiedy to zawody rozegrane zostaną  w dwóch słowackich miastach – Bratysławie i Koszycach. Mimo, iż na turnieju nie zagra reprezentacja Polski, wiemy, że hokej nad Wisłą jest bardzo popularny, a niedaleka lokalizacja może ściągnąć mnóstwo kibiców z Polski. W zawodach zagrają drużyny: Austrii, Kanady, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Łotwy, Norwegii, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii i USA. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie 8-zespołowe grupy, z których do ćwierćfinałów awansują po cztery ekipy. Tytułu bronić będą Szwedzi. Turniej potrwa od 10 do 26 maja.

W maju początek będą też miały Mistrzostwa Świata do lat 20 w piłce nożnej, które będą gościć w Polsce. Impreza odbędzie się w dniach od 23 maja do 15 czerwca, a gospodarzami imprezy będą Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdynia, Łódź, Lublin i Tychy. Nie znamy jeszcze grupowych przeciwników podopiecznych Jacka Magiery. Losowanie odbędzie się 24 lutego w Gdyni.

26 maja w Paryżu rozpocznie się też drugi turniej tenisowy z cyklu Wielkiego Szlema – French Open. Środek roku jest zawsze bardzo intensywny dla fanów tenisa, a gra na twardej nawierzchni do łatwych nie należy. Jej niekwestionowanym królem jest Rafael Nadal, który ponownie będzie chciał obronić wywalczone przed rokiem trofeum (w finale pokonał 6:4, 6:3, 6:2 Dominica Thiema). Wśród kobiet tytułu będzie bronić Simona Halep. W grach podwójnych w 2018 roku zwyciężali Pierre-Hugues Herbert z Nicolasem Mahutem i Barbora Krejcikova z Kateriną Siniakovą. Mikst padł łupem Latishy Chan i Ivana Dodiga.

Warto wspomnieć o Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie, które odbędą się w Lucernie w dniach od 31 maja do 2 czerwca. Będzie to kolejna okazja dla reprezentantów Polski do zdobycia medali w roku przedolimpijskim. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że najbardziej liczymy na kobiecą osadę roku 2018: czwórkę Marię Springwald, Martę Wieliczko, Katarzynę Zillmann i Agnieszkę Kobus-Zawojską.

Dokładnie w ten sam weekend, co wioślarze, do rywalizacji w Lidze Narodów przystąpią siatkarze! Biało-czerwoni pierwszy turniej sezonu rozegrają w Polsce, a ich rywalami będą Amerykanie, Brazylijczycy i Australijczycy. W ubiegłorocznych rozgrywkach Polacy zakwalifikowali się do turnieju Final Six, ale ostatecznie przegrali tam dwa spotkania grupowe i odpadli przed półfinałami. Tym razem będą to jeszcze mniej istotne rozgrywki, z racji tego, że w dalszej części sezonu polskich siatkarzy czekają kwalifikacje olimpijskie, Mistrzostwa Europy i Puchar Świata. Swoje rozgrywki w dniach od 21 do 23 maja zaczną też panie, które zmagania o jak najlepsze miejsca również rozpoczną u siebie – turniejem z Włoszkami, Tajkami i Niemkami. Z kolei od 28 do 30 maja Biało-czerwone wyjadą do Holandii, by obok gospodyń rywalizować też z Brazylią i Bułgarią.

W maju zostaną też rozegrane dwie kolejne rundy Grand Prix Formuły 1. Robert Kubica ze swoimi rywalami po raz pierwszy zmierzy się w Europie – 12 maja w Hiszpanii, a 26 maja w Monako.

3 maja – Lekkoatletyka – Diamentowa Liga w Dausze
10 – 26 maja – Hokej na lodzie – Mistrzostwa Świata
12 maja – Formuła 1 – Grand Prix Hiszpanii
18 maja – Lekkoatletyka – Diamentowa Liga w Szanghaju
21 – 23 maja – Siatkówka – Liga Narodów kobiet (1. Turniej)
23 maja – 15 czerwca – Piłka nożna – Mistrzostwa Świata do lat 20
26 maja – Formuła 1 – Grand Prix Monako
26 maja – 9 czerwca – Tenis – French Open
28 – 30 maja – Siatkówka – Liga Narodów kobiet (2. Turniej)
30 maja  – Lekkoatletyka – Diamentowa Liga w Sztokholmie
31 maja – 2 czerwca – Siatkówka – Liga Narodów mężczyzn (1. Turniej)
31 maja – 2 czerwca – Wioślarstwo – Mistrzostwa Europy

CZERWIEC

Szósty miesiąc roku zacznie się znakomicie dla kibiców piłkarskich. Oto w dniach od 5 do 9 czerwca odbędzie się Final Four premierowej edycji Ligi Narodów. W półfinałach tego turnieju zmierzą się ze sobą Portugalia i Szwajcaria oraz Holandia i Anglia. Turniej odbędzie się na terenie pierwszego z wymienionych zespołów. Z kolei kilka dni później coś dla fanów piłki rodem z Ameryki Południowej! Od 14 czerwca do 7 lipca rozegrane zostanie Copa America! Tym razem – obok 10 ekip z kontynentu – Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadoru, Paragwaju, Peru, Urugwaju i Wenezueli… w rozgrywkach wezmą udział… Japonia i Katar! Dość egzotyczny kierunek, choć biorąc pod uwagę fakt, że za cztery lata to właśnie w drugim z wymienionych krajów odbędą się Mistrzostwa Świata, wcale nas to nie dziwi.

Tymczasem polscy kibice już zacierają ręce na mecze Biało-czerwonych! Najpierw do gry wejdzie nasza dorosła kadra, która po marcowej inauguracji rozegra kolejne dwa mecze eliminacji Euro 2020: z Macedonią na wyjeździe (7 czerwca o 20:45) i z Izraelem u siebie (10 czerwca o 20:45). Natomiast w drugiej połowie miesiąca – od 16 do 30 czerwca – emocje czekają naszą kadrę do lat 21, która sensacyjnie w barażach wyeliminowała Portugalię i zagra w Mistrzostwach Europy. Los nie był dla nas łaskawy, bo rywalami będą ekipy Włoch, Hiszpanii i Belgii.

Kolejne mityngi Diamentowej Ligi czekają na lekkoatletów! 6 czerwca rywalizacja przeniesie się do Rzymu. 13 czerwca najlepsi specjaliści od biegów i konkurencji technicznych będą rywalizować w Oslo, trzy dni później będą musieli wybrać się do dalekiej Afryki na zawody w Rabacie, a ten istny czerwcowy (nomen omen) maraton zakończy się zawodami w Eugene – 30 czerwca.

To jeszcze nie wszystko. W czerwcu pora na II edycję Igrzysk Europejskich! Multisportowe zawody cztery lata temu zadebiutowały w Azerbejdżanie. Próba wypadła całkiem nieźle, choć wielu ekspertów zarzucało zawodom, że nie mają one żadnej wartościowej nagrody. W tym roku ma się to zmienić, bo do wygrania w niektórych konkurencjach będą miejsca na Igrzyska Olimpijskie, które w 2020 roku odbędą się w Tokio, a to powinno wielu sportowców skłonić do stawienia się w Mińsku, w dniach od 21 do 30 czerwca.

Czerwiec będzie też kolejnym miesiącem zmagań w ramach siatkarskiej Ligi Narodów. Panie będą po dwóch kolejkach zmagań i cały czerwiec poświęcą na dokończenie fazy interkontynentalnej. Polki zmierzą się kolejno z Belgią, Serbią i Rosją (4 – 6 czerwca), Chinami, USA i Turcją (11 – 13 czerwca) oraz Koreą Południową, Japonią i Dominikaną (18 – 20 czerwca). Polscy siatkarze zmierzą się w czerwcu aż w czterech turniejach. Kolejno będą rywalizować z Chinami, Bułgarią i Francją (7 – 9 czerwca), Iranem, Kanadą i Rosją (14 – 16 czerwca), Włochami, Argentyną i Serbią (21 – 23 czerwca), a w końcu całe rozgrywki zakończą z Niemcami, Japonią i Portugalią (28 – 30 czerwca).

W szóstym miesiącu roku aż trzy rundy Grand Prix Formuły 1 czekają na kibiców Motorsportu z całego świata. I tak – 9 czerwca najlepsi pojadą na GP Kanady w Montralu (jedyna runda Mistrzostw Świata, w której triumfował Robert Kubica), potem 23 czerwca kierowcy przeniosą się na Grand Prix Francji, by 30 czerwca pierwszą połowę roku zakończyć Grand Prix Austrii.

4 – 6 czerwca – Siatkówka – Liga Narodów kobiet (3. Turniej)
5 – 9 czerwca – Piłka nożna – Final Four Ligi Narodów
6 czerwca – Lekkoatletyka – Diamentowa Liga w Rzymie
7 czerwca – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy – Macedonia – Polska
7 – 9 czerwca – Siatkówa – Liga Narodów mężczyzn (2. Turniej)
9 czerwca – Formuła 1 – Grand Prix Kanady
10 czerwca – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy – Polska – Izrael
11 – 13 czerwca – Siatkówka – Liga Narodów kobiet (4. Turniej)
13 czerwca – Lekkoatletyka – Diamentowa Liga w Oslo
14 czerwca – 7 lipca – Piłka nożna – Copa America
14 – 16 czerwca – Siatkówka – Liga Narodów mężczyzn (3. Turniej)
16 czerwca – Lekkoatletyka – Diamentowa Liga w Rabacie
16 – 30 czerwca – Piłka nożna – Mistrzostwa Europy do lat 21
18 – 20 czerwca – Siatkówka – Liga Narodów kobiet (5. Turniej)
21 – 23 czerwca – Siatkówka – Liga Narodów mężczyzn (4. Turniej)
21 – 30 czerwca – Sporty olimpijskie – II Igrzyska Europejskie
23 czerwca – Formuła 1 – Grand Prix Francji
28 – 30 czerwca – Siatkówka – Liga Narodów mężczyzn (5. Turniej)
30 czerwca – Lekkoatletyka – Diamentowa Liga w Eugene
30 czerwca – Formuła 1 – Grand Prix Austrii

Linki do kolejnych części zapowiedzi:

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 3 

CZĘŚĆ 4

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 621 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*