Przewodnik sportowy, czyli co na nas czeka w 2019 roku? [1]

foto: Flickr

2018 rok już za kilka dni stanie się historią, a my wkroczymy w nowe 12 miesięcy. Nie zabraknie w nich masy sportowych emocji. Dla sportów letnich będzie to okres przedolimpijski, więc w wielu dyscyplinach będą się ważyć losy kwalifikacji. Ponadto, od marca będziemy obserwować piłkarskie kwalifikacje do Mistrzostw Europy w piłce nożnej! Zapraszamy na pierwszą z czterech części naszej zapowiedzi roku w sporcie.

STYCZEŃ

W Nowy Rok wkroczymy ze sportami zimowymi. Od 30 grudnia do 6 stycznia w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen odbędzie się Turniej Czterech Skoczni. Wśród faworytów reprezentanci Polski – Kamil Stoch i Piotr Żyła, a uzupełniać ich będzie piątka Biało-czerwonych: Dawid Kubacki, Stefan Hula, Maciej Kot, Jakub Wolny i Aleksander Zniszczoł. Dokładnie w tym samym czasie na trasach biegowych odbywać się będzie morderczy cykl Tour de Ski, który zakończy się 6 stycznia tradycyjną wspinaczką na szczyt Alpe Cermis.

Dla fanów łyżwiarstwa szybkiego i short tracku od 11 do 13 stycznia odbędą się Mistrzostwa Europy. Na dłuższym torze panczeniści będą rywalizowali we włoskim Collalbo, z kolei specjaliści od szybkiego ścigania na krótkim torze zameldują się w holenderskim Dordrechcie. Spore apetyty w tych drugich zawodach wiążemy ze startem Natalii Maliszewskiej, która w tym sezonie dwukrotnie wygrywała zawody Pucharu Świata na 500 metrów i raz zajęła 3. lokatę.

Mimo, że zima za oknem (albo chociaż w kalendarzu), coś dla siebie znajdą też zwolennicy rywalizacji w letnich dyscyplinach. Wszak już z początkiem roku rusza tenisowy sezon, a od 14 stycznia pierwszy turniej z cyklu Wielkiego Szlema – Australian Open. Tytułów z ubiegłego roku będą bronić: Roger Federer i Caroline Wozniacki (single), Oliver Marach i Mate Pavić oraz Timea Babos i Kristina Mladenović (deble) oraz Gabriela Dabrowski i Mate Pavić (mikst). W tym roku głównie skupimy się na kibicowaniu Magdzie Linette i Hubertowi Hurkaczowi, a może wielką niespodziankę sprawi Iga Świątek i wskoczy do głównej drabinki. Ponadto, w Danii i w Niemczech w dniach od 10 do 27 stycznia odbędą się – bez udziału reprezentantów Polski – Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej. Tytułu będą bronić Francuzi.

30 grudnia – 6 stycznia – Skoki narciarskie – Turniej Czterech Skoczni
30 grudnia – 6 stycznia – Biegi narciarskie – Tour de Ski
10 – 27 stycznia – Piłka ręczna – Mistrzostwa Świata
11 – 13 stycznia – Łyżwiarstwo szybkie – Mistrzostwa Europy
11 – 13 stycznia – Short track – Mistrzostwa Europy
14 – 27 stycznia – Tenis – Australian Open

LUTY

W lutym dalszy ciąg zmagań sportowców zimowych, ale w większości skala rywalizacji zdecydowanie wzrośnie, głównie za sprawą rozgrywania Mistrzostw Świata. Zaczną snowboardziści i narciarze dowolni, którzy w dniach od 31 stycznia do 10 lutego powalczą w Park City. Kilka dni później rozpoczną się zmagania o medale Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim. W tym roku gospodarzem będzie szwedzkie Are, a zawody odbędą się od 4 do 17 lutego. Swoją rywalizację w Mistrzostwach Świata na Dystansach odbędą też panczeniści – ich zawody przypadną na cztery dni – od 7 do 10 lutego areną zmagań będzie niemieckie Inzell, a w tej samej konkurencji od 23 do 24 lutego w Heerenveen będą rywalizować sprinterzy.

Najważniejsza z polskiego punktu widzenia lutowa impreza sportowa odbędzie się jednak w austriackim Seefeld. To tam w dniach od 19 lutego do 3 marca rywalizować będą specjaliści od narciarstwa klasycznego, czyli skoków, biegów narciarskich i kombinacji norweskiej. W sezonie poolimpijskim w takich zawodach dzieje się sporo niespodzianek. Nie inaczej powinno być tym razem, choć Biało-czerwoni kibice będą głównie wypatrywać wieści ze skoczni narciarskich.

To jednak nie wszystko dla polskich kibiców. W dniach od 27 lutego do 3 marca na torze w Pruszkowie odbędzie się najważniejsza impreza tego roku dla kolarzy torowych – Mistrzostwa Świata. Ta dyscyplina w ostatnich latach zyskuje w naszym kraju na popularności, a za tym idzie wiele sukcesów. Nasi najlepsi kolarze: Szymon Sajnok, Mateusz Rudyk, Justyna Kaczkowska rewelacja ostatniego Pucharu Świata – Urszula Łoś z najważniejszych imprez przywożą wiele medali, a to zwiastuje nam duże emocje.

31 stycznia – 10 lutego – Snowboard / Narciarstwo dowolne – Mistrzostwa Świata
4 – 17 lutego – Narciarstwo alpejskie – Mistrzostwa Świata
7 – 10 lutego – Łyżwiarstwo szybkie – Mistrzostwa Świata na dystansach
19 lutego – 3 marca – Skoki narciarskie / Biegi narciarskie / Kombinacja norweska – Mistrzostwa Świata
23 – 24 lutego – Łyżwiarstwo szybkie  – Mistrzostwa Świata w sprincie
27 lutego – 3 marca – Kolarstwo torowe – Mistrzostwa Świata

MARZEC

W marcu powoli będziemy żegnać się z dyscyplinami zimowymi, ale zanim to, przed nami olimpijskie zmagania najlepszych studentów, czyli Uniwersjada! Tegoroczne zawody odbędą się w dniach od 2 do 12 marca w dalekim rosyjskim Krasnojarsku. Z tych zmagań nasza kadra zawsze przywozi spory połów medalowy, więc nie inaczej powinno być tym razem. Gdy zawody w Rosji będą trwały, na trasy biathlonowe w Oestersund wybiegną z karabinami najlepsi biathloniści i najlepsze biathlonistki, by rywalizować o medale Mistrzostw Świata. Tutaj po świetnym początku sezonu liczymy na co najmniej jeden krążek Moniki Hojnisz. Oby katowiczanka utrzymała formę do tych zawodów, które odbędą się od 7 do 17 marca. Dość późno Mistrzostwa Świata w rozpoczną się w short tracku. Natalia Maliszewska i jej rywalki o medale czempionatu globu będą walczyć od 8 do 10 marca na torze w bułgarskiej Sofii. Jednak najdłużej na swoją rywalizację – do drugiej połowy marca – będą czekać łyżwiarze figurowi, którzy na lodowisku w Saitamie zmierzą się dopiero w dniach od 18 do 24 marca.

W marcu czeka nas też początek emocji, których będziemy doświadczać praktycznie aż do końca roku. Mowa o starcie piłkarskich eliminacji do Mistrzostw Europy w 2020 roku oraz pierwszych zawodach Grand Prix Formuły 1 – z Robertem Kubicą. Podopieczni Jerzego Brzęczka swoje zmagania rozpoczną od jednego z najtrudniejszych meczów eliminacji – wyjazdowego spotkania z Austrią (21 marca o 20:45), by trzy dni później zagrać u siebie z Łotwą (24 marca o 20:45). Z kolei polski jedynak w F1 po latach przerwy do rywalizacji powróci 17 marca podczas Grand Prix Australii w Melbourne, a 31 marca najlepsi kierowcy świata będą ścigać się w Bahrajnie.

2 – 12 marca – Sporty zimowe – Uniwersjada
7 – 17 marca – Biathlon – Mistrzostwa Świata
8 – 10 marca – Short track – Mistrzostwa Świata
17 marca – Formuła 1 – Grand Prix Australii
18 – 24 marca – Łyżwiarstwo figurowe – Mistrzostwa Świata
21 marca – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy: Austria – Polska
24 marca – Piłka nożna – Eliminacje Mistrzostw Europy – Polska – Łotwa
31 marca – Formuła 1 – Grand Prix Australii

Linki do kolejnych części zapowiedzi:

CZĘŚĆ 2

CZĘŚĆ 3 

CZĘŚĆ 4

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 621 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Przewodnik sportowy, czyli co nas czeka w 2019 roku? [2] | Przekrój Sportowy
  2. Przewodnik sportowy, czyli co nas czeka w 2019 roku? [3] | Przekrój Sportowy
  3. Przewodnik sportowy, czyli co nas czeka w 2019 roku? [4] | Przekrój Sportowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*