Polskie Legendy: Kazimierz Lipień – Legendarny zapaśnik

Foto: Wikpedia commons

Dzisiaj w cyklu o legendarnych polskich sportowcach przedstawimy Państwu sylwetkę jednego z najbardziej utalentowanych polskich zapaśników – Kazimierza Lipienia. Reprezentował on styl klasyczny. Zdobył m. in. złoty medal na Olimpiadzie w Montrealu oraz brązowy na igrzyskach w Monachium.a

Kazimierz Lipień przyszedł na świat 6 lutego 1949 roku w miejscowości Jaczków na Dolnym Śląsku jako jeden z bliźniaków. Rodzina miała aż ośmioro dzieci, tak więc była bardzo liczna.

Młody chłopiec skończył w swojej miejscowości szkołę podstawową, a następnie trafił do Zespołu Rzemiosł Różnych w Jeleniej Górze i dopiero tan na jaw wyszła jego sprawność fizyczna. Zajmował się różnymi sportami, takimi jak piłka ręczna czy lekkoatletyka. Później jednak zdecydował się na zapasy. Wstąpił do klubu Karkonosze Jelenia Góra.

Już w 1965 roku odniósł pierwsze duży sukces. Zdobył tytuł mistrza Polski juniorów i rok później powtórzył ten sukces. Wtedy właśnie przenosi się do Wisłoki Dębica – klubu bardzo dobrze zorganizowanego.

W 1968 roku odnosi pierwszy seniorski sukces. Zdobył mistrzostwo Polski w kategorii 62 kg. Do 1980 roku nikt nie zdołał go pokonać na krajowych matach.

Trzy lata po swoim pierwszym triumfie zdobył wicemistrzostwo świata w Sofii. Rok później powrócił z Igrzysk Olimpijskich z Monachium z brązowym krążkiem.

W okresie między olimpiadami zdobył dwa razy mistrzostwo świata i raz mistrzostwo Europy. W 1976 roku spełnił marzenie każdego sportowca. Lipień został mistrzem olimpijskim w Montrealu. Cztery lata później w Moskwie uplasował się dopiero na szóstym miejscu.

W 1981 zakończył karierę zawodniczą i przeprowadza się do Szwecji, tam trenuje i nadal bawi się zapasami. Później został zatrudniony jako trener w Polskim Związku Zapaśniczym . Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług i Krzyżem Kawalerskim OOP. Zmarł w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych w skutek nagłej śmierci.

Kazimierz Lipień był człowiekiem wielce utalentowanym i pracowitym. Niebagatelną rolę w jego życiu sportowym odegrał brat bliźniak Józef. On również był utalentowanym zapaśnikiem, ale poświęcił wszystko, aby to jego brat mógł odnosić sukcesy. Bliźniacy nie mogli stawać do zawodów w tej samej kategorii, gdyż na występ dwóch zawodników z jednego kraju nie zezwalały przepisy. Józef poświęcał się zbijając wagę i walcząc w lżejszej kategorii, to jednak kosztowało go bardzo dużo energii. Kazimierz zawsze udzielał się charytatywnie i walczył z całych sił o lepsze jutro zapasów.

Osiągnięcia sportowe (kategoria do 62 kg):

– 1971 Mistrzostwa Świata Sofia srebro
– 1972 Letnie Igrzyska Olimpijskie Monachium brąz
– 1972 Mistrzostwa Europy Katowice brąz
– 1973 Mistrzostwa Świata Teheran złoto
– 1973 Mistrzostwa Europy Helsinki srebro
– 1974 Mistrzostwa Świata Katowice złoto
– 1975 Mistrzostwa Świata Mińsk srebro
– 1975 Mistrzostwa Europy Ludwiks. złoto
– 1976 Letnie Igrzyska Olimpijskie Montreal złoto
– 1977 Mistrzostwa Świata Getteborg srebro
– 1978 Mistrzostwa Świata Meksyk srebro
– 1978 Mistrzostwa Europy Oslo złoto
– 1979 Mistrzostwa Europy Bukareszt brąz

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 486 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*