Polacy w Anglii: Gol Pawła Wszołka, czyste konto Łukasza Fabiańskiego

Dla Polaków występujących w Premier League i The Championship był to udany weekend. Wreszcie czyste konto zachował Łukasz Fabiański, którego West Ham dość niespodziewanie pokonał aż 3:0 Newcastle United. Na niższym poziomie rozgrywkowym bramkę dla Queen’s Park Rangers zdobył Paweł Wszołek, ale jego zespół przegrał z Hull City – Kamila Grosickiego.

Premier League:

Wieści po jakichkolwiek Polakach grających w Premier League – poza bramkarzami – szukamy na próżno. Cieszy jednak dobra forma Łukasza Fabiańskiego, który nie dał się pokonać zawodnikom Newcastle United. Jego zespół zwyciężył 3:0 – dwa razy na listę strzelców wpisał się Javier Hernandez, raz Felipe Anderson.

Polak nie miał w tym meczu wiele pracy, a było to jego drugie – po meczu z Chelsea Londyn – czyste konto w tym sezonie. Pod tym względem „Młoty” obok Manchesteru United, Cardiff i Arsenalu są najgorsze w lidze. Pamiętamy jednak, że polski golkiper często ratuje swój zespół z opresji, a winna stracie 22 bramek jest obrona drużyny z Londynu.

Łukasz Fabiański (West Ham) – Cały mecz z Newcastle United (3:0)

Artur Boruc (Bournemouth) – Cały mecz z Manchesterem City na ławce (1:3)

The Championship

Tradycyjnie znacznie większą ilość Polaków zobaczyliśmy w The Championship. Dla części były to znakomite występy, inni chcieliby o nich jak najszybciej zapomnieć. Do tej pierwszej grupy można zaliczyć Mateusza Klicha. Polak co prawda nie zapisał się w statystyce goli i asyst, ale jego Leeds United pokonało na wyjeździe Sheffield United 1:0. Jedynego gola w tym meczu zdobył Pablo Hernandez, a Polak w drugiej minucie doliczonego czasu gry zobaczył żółtą kartkę. W tabeli ligowej drużyna Polaka ulega tylko o punkt ekipie Norwich.

Zadowolony może być też Kamil Grosicki, którego Hull City pokonało na wyjeździe Queen’s Park Rangers. Lewy pomocnik reprezentacji Polski na boisku spędził w zwycięskiej ekipie 74 minuty. W tym meczu jedną z głównych ról odegrał jednak inny Polak – Paweł Wszołek, który na listę strzelców zapisał się w 24. minucie meczu, wykorzystując płaskim strzałem bardzo ładne dośrodkowanie z prawego skrzydła Angela Rangela. Wszołek tuż przed końcem meczu został zastąpiony przez Brighta Osayi-Samuela. Dla gospodarzy trafiał jeszcze Luke Freeman. To goście wyszli jednak z tego starcia zwycięsko, dzięki dwóm bramkom Jarroda Bowena oraz trafieniu Markusa Henriksena.

O swoim weekendzie jak najszybciej chce pewnie zapomnieć Bartosz Białkowski, który w spotkaniu z Nottingham dwa razy został pokonany przez Lewisa Grabbana. Zespół Polaka z dorobkiem 11 oczek w tabeli zajmuje ostatnie miejsce, tracąc aż siedem punktów do bezpiecznej strefy.

Mateusz Klich (Leeds United) – Cały mecz i żółta kartka z Sheffield United (1:0)

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers) – Cały mecz i żółta kartka z Wigan (1:1)

Bartosz Białkowski (Ipswich Town) – Cały mecz z Nottingham (0:2)

Paweł Wszołek (Queen’s Park Rangers) – 86 minut i bramka w meczu z Hull City (2:3)

Kamil Grosicki (Hull City) – 74 minuty w meczu z Queen’s Park Rangers (3:2)