Piłkarskie Mistrzostwa Świata za 15 lat? Australia w grze, Indonezja na dwóch frontach

Foto: en.kremlin.ru

Czy przyszłość wielkich turniejów piłkarskich organizowanych przez FIFA nie idzie w złym kierunku?  Najpierw Katar zorganizuje Mistrzostwa Świata, a już wypływają informacje o kandydaturach do zorganizowania turniejów w 2034 roku? I trzeba przyznać, że… tu jest ciekawie…

Gdzie kolejne Mundiale?

O problemach Kataru wiemy doskonale. Azjatyckie państwo ma zorganizować Mistrzostwa Świata w 2022 roku, ale jest szansa – mała, choć nadal istnieje – że w związku z zarzutami o korupcję, która miała być powszechna przy wyborze tego państwa, turniej może zostać przeniesiony do innego kraju. W 2026 roku najważniejszy piłkarski turniej odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Tutaj jest zupełnie inaczej. Impreza powinna okazać się dużym sukcesem, bo w tamtej części świata „Soccer” staje się coraz popularniejszy, a potencjał marketingowy też jest ogromny.

10 państw azjatyckich

Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędą się turnieje w 2030 i 2034 roku, ale w przypadku Mundialu za 15 lat powstają z jednej strony ciekawe, a z drugiej strony dziwne pomysły. Jeśli już kontrowersyjna jest kandydatura Kataru, który zdobył Mistrzostwa, to co powiedzieć o… wspólnym pomyśle organizacji przez 10 państw strefy… azjatyckiej: Mjanma, Brunei, Kambodżę, Filipiny, Indonezję, Laos, Malezję, Singapur, Tajlandię i Wietnam? Jeśli chcielibyśmy szukać piłkarskich tradycji w którymś z tych państw, pewnie nam by to trochę zajęło. Do tego niekoniecznie pozytywnie będzie tam z zainteresowaniem kibiców taką imprezą, bo na tamtych terenach królują jednak inne sporty.

Konflikt interesów

Jednym z wymienionych w stawce 10 państw jest Indonezja, która ma jednak jeszcze inny pomysł. Organizacja turnieju z Australią pod kątem marketingowym na pewno pasuje dużo bardziej, niż ta poprzednia, ale przeszkodą może być fakt, że przecież oba kraje leżą… na dwóch różnych kontynentach. Najpierw mieliśmy przez wiele lat do czynienia z tradycyjną organizacją imprezy w jednym kraju, potem w dwóch, trzech, a teraz już nawet w grę wchodzą dwa różne kontynenty… Jakby na to nie spoglądać, jest to dość kontrowersyjne.

Oba państwa swoją wspólną kandydaturę omówiły już jednak na zeszłotygodniowym spotkaniu Rady Federacji Piłkarskiej ASEAN, która odbyła się w Laosie. I tu rodzi się problem, bo Tajlandia prowadzi rozmowy z Australią, jednocześnie ma być jedną ze składowych oferty 10 państw ASEAN. Ta z kolei według premiera Tajlandii – Prayutha Chan-ochę ma już zostać potwierdzona w niedzielę.

Parcie Australii

To, że kraj z Antypodów ma apetyt na wielki turniej piłkarski widać od lat. Australijczycy przegrali walkę o Mundial 2022 z Katarem, ale złożyły ofertę o organizację MŚ w piłce nożnej kobiet, które mają się odbyć rok później. Jeśli to się nie uda, pewnie trzeba będzie się przyłożyć do walkę o MŚ 2034, a ta może być naprawdę ciekawa, bo dołączenie do grona kandydatów zapowiada też Egipt.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*