O krok od igrzysk – co i o której w Tokio?

Foto: Pexels

Do igrzysk w Tokio zostało dokładnie 377 dni. Na trochę więcej, niż rok przed rozpoczęciem zawodów, w cyklu „Droga do igrzysk” analizujemy wstępny godzinowy program najważniejszych zawodów czterolecia dla dyscyplin, które najbardziej interesują Polaków. Jak wiadomo, czas azjatycki – szczególnie dla osób pracujących – nie jest zbyt przyjazny do odbioru imprezy sportowej.

Lekkoatletyka

To dyscyplina, która da nam być może najwięcej szans medalowych, więc często będziemy spoglądać na bieżnię. Większość finałów będzie odbywać się w sesji zaczynającej się o godzinie 12 czasu polskiego, ale – oprócz chodów i maratonów – część decydujących rozstrzygnięć będzie miała miejsce w nocy – podczas sesji rozpoczynającej się o godzinie 2:00. Do nich będzie należało pchnięcie kulą kobiet, 100 metrów przez płotki kobiet czy pchnięcie kulą mężczyzn.

Siatkówka

Nasi siatkarscy mistrzowie świata do igrzysk jeszcze się nie zakwalifikowali, ale miejmy nadzieję, że nastąpi to już w sierpniu. Jeśli tak, będą oni grali mecze od 25 lipca co dwa dni – na przemian z rozgrywkami kobiet. W każdej sesji będą się odbywać po dwa spotkania – o 2:00, 7:20 oraz 12:40. W fazie pucharowej godziny odrobinę przesuną się – półfinały i finały zaplanowano odpowiednio około godziny 6:30 i 14.

Kajakarstwo / Wioślarstwo / Pływanie

W tej ostatniej konkurencji medali raczej nie wyciągniemy. Nasze pływanie jest w kryzysie i trudno będzie o jakąkolwiek zdobycz. Niemniej jednak, w zeszłym roku głośnym echem odbiła się decyzja organizatorów igrzysk o tym, że – w przeciwieństwie do wielu poprzednich edycji igrzysk, tym razem finały odbywać się będą… w sesji porannej, czyli porze amerykańskiego prime-time. Dla Europy decyzja wysoce niesprawiedliwa, bo sprawia, że początek finałów naszego czasu przypadnie na 3:30. Jeszcze wcześniej będą musieli wstać wielbiciele kajaków i wioseł – tam całe zmagania będą się rozpoczynać odpowiednio… o 2:30 i 1:30.

Kolarstwo

Rafał Majka będzie w Tokio bronił brązowego medalu zdobytego na igrzyskach w Rio de Janeiro. Trudno jeszcze powiedzieć, czy trasa bardziej będzie odpowiadać jemu, czy Michałowi Kwiatkowskiemu, ale na ustalenie priorytetów przyjdzie czas. Emocje kolarskie zaczną się 25 lipca o godzinie 04:00, gdy odbędzie się wyścig ze startu wspólnego mężczyzn. Dzień później o 6:00 wystartują panie. Jazdy indywidualne na czas rozpoczną się o 04:30 w dniu 29 lipca – najpierw mają wystartować mężczyźni, później kobiety.

Tenis ziemny

Nawet jeśli w rolach głównych nie będzie Polaków, tenis to popularny sport i będzie się u nas cieszył powodzeniem. Większość gier turniejów singlowych, deblowych oraz mikstowego będzie rozgrywana od 4 rano polskiego czasu na czterech różnych kortach, czyli będzie to miało kształt zwykłego turnieju rangi WTA lub ATP. Mecze medalowe w komplecie rozpoczynać się będą od 5 rano. Pierwsze rozstrzygnięcia 31 lipca, ostatnie 2 sierpnia.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*