Nowy Puchar Narodów Afryki. Co wiemy przed 1/8 finału?

Foto: Wikipedia

Lato 2019 roku to emocje piłkarskie z reprezentacjami. Na kontynencie europejskim turnieje rangi młodzieżowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, w Ameryce Południowej słynne Copa America, a na „Czarnym Lądzie” – Puchar Narodów Afryki. Oj, specyficzny to turniej.

Mała liczba bramek

Jesteśmy po fazie grupowej Pucharu Narodów Afryki 2019 i doprawdy trudno jego poziom określać bardzo pozytywnie. Jeszcze nie tak dawno afrykańska piłka wiązała się z fantazją, polotem i dużą dozą wyobraźni w sferze ofensywnej. Teraz afrykańskie reprezentacje słyną raczej z twardej defensywy i mecze – mówiąc delikatnie, nie zawsze są ciekawe. W fazie grupowej turnieju rozgrywanego w Egipcie w 36 spotkaniach wpadło 68 goli, co daje średnią… 1,88 bramki na mecz, czyli niecałe dwa gole. O ile jeszcze pierwsza kolejka z 27 golami i trzecia z 25 wyglądają lepiej, to już 16 goli w drugiej wrażenia dobrego nie robi. To właśnie w niej zdarzyły się kuriozalne trzy bezbramkowe remisy jednego dnia – Mauretanii z Angolą, Kamerunu z Ghaną i Beninu z Gwineą-Bissau.

Inny termin, inny format

W fazie grupowej w sześciu grupach rywalizowały ze sobą cztery drużyny. Do 1/8 finału awansowały dwie najlepsze z grupy oraz cztery najlepsze z trzecich miejsc. I tu należy się ważne wyjaśnienie. Przed dwoma laty rywalizowało w turnieju tylko 16 drużyn, teraz rozszerzono składy i obecność takich rewelacji  jak Madagaskar, Burundi, Kenia, Namibia czy Mauretania teoretycznie powinna obniżać rangę. I faktycznie, cztery ostatnie wymienione drużyny nie wyszły z grupy, ale Madagaskar… wygrał rywalizację z Nigerią, Gwineą i Burundi, co trzeba uważać jako sensację.

Jest też inna historia. Dwa lata temu turniej odbywał się w Gabonie w dniach od 14 stycznia do 5 lutego. Generalnie, odkąd sięgamy pamięcią, PNA zawsze zajmował nam polskie zimowe wieczory – jeśli oczywiście był transmitowany w którejś telewizji. Teraz nastąpiła zmiana i turniej odbywa się w sezonie letnim, co też ma przełożenie na trudne warunki atmosferyczne panujące na „Czarnym Lądzie”, a przy tym też co naturalne wydolność piłkarzy.

Mecze 1/8 finału

Maroko – Benin
Uganda – Senegal
Nigeria – Kamerun
Egipt – Republika Południowej Afryki
Madagaskar – Demokratyczna Republika Konga
Algieria – Gwinea
Mali – Wybrzeże Kości Słoniowej
Ghana – Tunezja

Cztery pary meczów 1/8 finału zapowiadają się wyjątkowo dobrze. Gospodarze z Egiptu zmierzą się z gospodarzami Mistrzostw Świata sprzed dziewięciu lat – Republiką Południowej Afryki. Absolutny hit tej fazy to starcie dwóch utytułowanych drużyn rodem z „Czarnego Lądu” – Nigerii i Kamerunu. Poza tym w ciekawszych meczach, Ghana zmierzy się z Tunezją, a  Mali z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Mecze tej fazy codziennie od 5 do 8 lipca. Ćwierćfinały odbędą się 10 i 11 lipca, półfinały 14 lipca, a finał 17 lipca.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*