Mówiąc „John Terry”, myślę „Chelsea”

Foto: Flickr

W dniu wczorajszym świat obiegła wiadomość o zakończeniu kariery piłkarskiej przez Johna Terrego. Piłkarz ten to ikona Chelsea FC i reprezentacji Anglii oraz jeden z najlepszych obrońców w historii. Warto więc przypomnieć sobie przebieg jego kariery oraz osiągnięcia sportowe.

Pierwsze kroki piłkarskie stawiał w West Ham United, gdzie był zawodnikiem drużyn juniorskich w latach 1991-1995. W 1995 dołączył do ekipy Chelsea FC, ale zadebiutował dopiero 28 października 1998 roku w meczu Pucharu Ligi przeciwko Astron Villa FC. W Premier League po raz pierwszy wystąpił 26 grudnia 1998 rku w meczu z Southampton.

– Mając 14 lat podjąłem największą decyzję w moim życiu – dołączyłem do Chelsea Football Club. Słowa nigdy nie oddadzą tego jak wiele ten klub dla mnie znaczy, zwłaszcza fani. Od początku otrzymałem od nich mnóstwo wsparcia zarówno na boisku jak i poza nim. Mam wiele wspaniałych wspomnień związanych z klubem, nie osiągnąłbym tego wszystkiego bez was. Dla mnie jesteście najlepszymi fanami na świecie, mam nadzieję że sprawiałem że byliście dumni z noszonej przeze mnie koszulki i opaski – napisał wczoraj w mediach społecznościowych John.

W 2000 roku młody obrońca został wypożyczony do Nottingham Forest. W barwach tego klubu wystąpił w sześciu meczach, z czego w pięciu zagrał od pierwszego gwizdka. Po powrocie z wypożyczenia zaczął regularnie występować w pierwszym składzie Chelsea, więc kilkumiesięczny wyjazd okazał się niezwykle owocny.

– Klubem, który na zawsze pozostanie w moim sercu, będzie Chelsea, jednak jestem także wdzięczny Nottingham Forrest, w którym spędziłem sezon na wypożyczeniu. Mogłem rozwinąć się jako piłkarz – napisał Terry.

Z opaską kapitana po raz pierwszy wystąpił 5 grudnia 2001 roku w meczu ligowym przeciwko Charlton Athletic. Na stałe został nim w 2004 roku. W sezonie 2007/2008 po raz pierwszy dotarł z Chelsea do finału Ligi Mistrzów, podczas którego jego drużyna przegrała z Manchesterem United.. Podczas serii rzutów karnych nie wykorzystał swojej szansy i zaprzepaścił szanse swojej drużyny na zwycięstwo. Ten moment staje przed oczami kibiców z całego świata po dziś dzień. W barwach „The Blues” piłkarz cieszył się w z triumfów w Lidze Mistrzów (2011/2012), Lidze Europy (2012/2013)

Na drugą szansę czekał cztery lata. W 2012 roku zagrał we wszystkich meczach Ligi Mistrzów prócz jednego… Terry nie mógł wystąpić w finale z powodu czerwonej kartki, którą otrzymał w półfinale z Barceloną. Finał z Bayernem Monachium wygrało Chelsea, John mimo że zagrał w tym meczu, walnie przyczynił się do historycznego sukcesu.

Z Chelsea Londyn pięciokrotnie został mistrzem Anglii (2005, 2006, 2010, 2015, 2017), pięciokrotnie zdobył puchar kraju (2000, 2007, 2009, 2010, 2012), trzykrotnie wywalczył Puchar Ligi Angielskiej (2005, 2007, 2015) oraz dwa razy sięgnął po Tarczę Wspólnoty (2005, 2009). W 2001 i 2006 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem Chelsea FC. Ponadto w 2005 otrzymał nagrodę dla najlepszego piłkarza w Anglii według PFA.

17 kwietnia 2017 roku skończyła się pewna era. Chelsea FC ogłosiło, że z końcem sezonu Terry opuszcza The Blues. W sezonie 2017/2018 był zawodnikiem Aston Villi, w barwach której wystąpił w finale play-off ligi Championship na Wembley.

W reprezentacji Anglii zadebiutował 3 czerwca 2003 roku w meczu przeciwko Serbii i Czarnogórze. Uczestniczył w Euro 2004 w Portugalii, gdzie Anglia odpadła w ćwierćfinałowym spotkaniu przeciwko gospodarzom po serii rzutów karnych. Bral udział w dwóch mundialach: w Niemczech w 2006 roku oraz w RPA w 2010 roku. Po mistrzostwach u naszych zachodnich sąsiadów został wybrany do drużyny gwiazd. Jego ostatnim wielkim turniejem było Euro 2012 w Polsce i Ukrainie, po którym ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej. Łącznie w barwach narodowych rozegrał 78 meczów; 34 razy pełnił funkcję kapitana.

John Terry to bez wątpienia wielki piłkarz, który mimo cięższych momentów, jak choćby niewykorzystany rzut karny z finału Ligi Mistrzów, zawsze parł do przodu i robił wszystko dla dobra drużyny. Chelsea FC pokochał i dopóki mógł grać na wysokim poziomie to po prostu robił to co do niego należy. Bez wątpienia jest jedną z ikon w historii klubu ze Stamford Bridge. Osobiście żaden piłkarz nie kojarzy mi się z tym klubem bardziej jak John, bo mówiąc Terry, myślę Chelsea.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 533 artykuły
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*