Mistrzowie Skoków Narciarskich: Thomas Morgenstern – Bez ryzyka nie ma zabawy

Foto Wikipedia commons

Thomas Morgemstern to jedna z największych gwiazd skoków narciarskich. Jest dwukrotnym zdobywcą Pucharu Świata oraz wielokrotnym medalistą olimpijskim. Obok sylwetki takiego zawodnika z pewnością nie można przejść obojętnie. Jego życiowe motto to „Bez ryzyka nie ma zabawy”.

Thomas przyszedł na świat 30 października 1986 w Spittal an der Drau w Austrii. Pochodzi z rodziny sportowej. Dziadek również uprawiał skoki narciarskie, a wujek zdobył 7. miejsce na olimpiadzie w 1976 roku. Ojciec również uprawiał narciarstwo, ale bez większych sukcesów.

Debiut w Pucharze Świata zbiegł się z 51. Turniejem Czterech Skoczni. Swój pierwszy występ w Oberstdorfie można zaliczyć do bardzo udanych – zajął 9. miejsce. Wcześniej wygrał trzy konkursy Pucharu Kontynentalnego pod rząd.

W 2003 roku zdobył Mistrzostwo Świata Juniorów oraz 1. miejsce w generalnej klasyfikacji Letniej Grand Prix.

Na początku sezonu 2003-2004 zaliczył bardzo groźnie wyglądający upadek. Na skoczni w Kuusamo zleciał na bulę uderzając w zeskok kręgosłupem. Wyszedł z tego jedynie ze złamanym palcem i lekkim wstrząsem mózgu.

W kolejnych latach zaliczał się już do ścisłej światowej czołówki W 2005 roku zajął siódme miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata oraz trzecie miejsce w Letnim Grand Prix.

W sezonie 05/06 zdobył trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Kulm, co jest jednym z jego największych sukcesów.

Olimpiada w Turynie była dla niego niezmiernie udana. Mimo, że na skoczni K-95 był dopiero dziewiąty, to kilka dni później na dużym obiekcie triumfował bezapelacyjnie. Sięgnął również po kolejny złoty medal w rywalizacji drużynowej. Później podczas Turnieju Skandynawskiego w Lillehamer wygrał swój drugi konkurs Pucharu Świata, po trzech latach przerwy. Okazał się również najlepszy w całym turnieju.

W sezonie 06/07 był trzeci na średnim obiekcie podczas Mistrzostw Świata w Sapporo oraz pierwszy w konkursie drużynowym.

Sezon 07/08 rozpoczął od sześciu zwycięstw. Łącznie triumfował aż 10 razy co zapewniło mu zdobycie Kryształowej Kuli na sześć konkursów przed końcem Pucharu Świata. Sezon przypieczętował złotym medalem na skoczni normalnej podczas MŚ w Oslo. Na dużym obiekcie był drugi tracąc do lidera zaledwie 0,3 punktu.

20 stycznia na treningu przed zawodami na skoczni w Kulm, Morgi uległ koszmarnemu upadkowi. Upadł tuż po wyjściu z progu, uderzając głową i barkiem w zeskok. Miał uraz czaszki i płuc. Cierpiał także na częściowe zaniki pamięci. Sześć dni po upadku wyszedł ze szpitala i rozpoczął rehabilitację.

Po wypadku nie wziął udziału już w żadnym konkursie Pucharu Świata. Wystąpił jedynie podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Zdobył tam srebrny medal w konkursie drużynowym. Mimo, że podjął dalsze treningi to 26 września ogłosił zakończenie sportowej kariery.

Thomasowi Morgensternowi Polacy zawdzięczają brązowy medal drużynowy na Mistrzostwach Świata w Predazzo w 2013 roku. Morgi dostrzegł, że sędziowie źle zsumowali punkty. Jury nie odjęło punktów Andesrowi Bardalowi po oddaniu skoku z wyższej belki. Spostrzegawczość Austriaka dała nam pierwszy w historii drużynowy medal mistrzostw świata.

O Paweł Gębusiak 527 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.