Michael Platini i korupcja… Były Prezydent UEFA zatrzymany!

Foto: Flickr

I znowu kontrowersje związane z Mistrzostwami Świata w Katarze – tym razem jednak chodzi o złamanie prawa. Michael Platini został zatrzymany w ramach dochodzenia w związku z korupcją przy wyborze gospodarza turnieju. Sprawa wybuchła we wtorek, gdy poinformował o tym rzecznik prasowy francuskiego prokuratora ds. finansów.

Kolejne problemy Francuza

Kto śledzi korupcyjną przeszłość Platiniego wie doskonale, że to nie pierwsze jego problemu z tego typu sprawami. W grudniu 2015 roku były wielki piłkarz został ukarany przez Komisję Etyczną FIFA za nielegalne przyjęcie 2 milionów franków szwajcarskich od… innego prominentnego działacza piłkarskiego – Prezydenta FIFA – Seppa Blattera. Początkowo kara miała wynieść osiem lat, potem skrócono ją do sześciu, ale ostatecznie po odwołaniu do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie – karę zmniejszono o połowę w stosunku do pierwotnej wartości i miały to być cztery lata. Przez jej okres Platini nie mógł pełnić funkcji w żadnej organizacji piłkarskiej. Już niedługo ten czas dobiegłby końca, ale… według nowych ustaleń, działacz otrzymał łapówkę za pomoc Katarowi przy wyborach gospodarza Mistrzostw Świata w 2022 roku.

Katar też może się obawiać

Cała sprawa jest jednak na tyle niepewna, że Platiniego przywieziono tylko na przesłuchanie, nie postawiono mu zarzutów, ani go nie aresztowano. Ponownie rodzą się jednak pytania dotyczące kontrowersyjnej decyzji o organizacji nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze – małym, ale bogatym kraju Bliskiego Wschodu, któremu brakuje infrastruktury oraz tradycji sportowej poprzednich krajów goszczących. Organizatorzy tego kraju wielokrotnie zaprzeczali zarzutom popełnienia przestępstwa w procesie przetargowym, jednak nikt temu za bardzo wiary nie dawał. Teraz sprawa Platiniego stawia jednak ich słowa pod znakiem zapytania, co po raz kolejny może się odbić na wizerunku największego piłkarskiego turnieju na świecie.

Już od 2010 roku, gdy Katarowi przyznano organizację rodziły się coraz to nowe problemy organizatorów, o których pisaliśmy na naszych łamach. Najpierw chodziło o pomyśle poszerzenia liczby uczestników Mundialu i kontrowersyjnym terminie zawodów , a ostatnio o rosnącej liczbie zgonów wśród pracowników, którzy brali udział w budowie stadionów na turniej.Teraz czeka nas ciąg dalszy afery korupcyjnej. Mimo, że FIFA od lat była uważana za niezbyt praworządną organizację, nie pamiętamy Mistrzostw Świata, których organizacja na ponad trzy lata przed startem turnieju kryłaby tyle kontrowersji. Im bliżej turnieju, tym bardziej ta sytuacja może się jeszcze komplikować.

Co może dziać się dalej?

Pytanie, które pewnie jakiś czas jeszcze zostanie bez odpowiedzi, ale z drugiej strony możemy się zastanowić, czy jest szansa, by turniej  zorganizować w innym miejscu. Jest wiele krajów, które wydają się – nawet mimo braku czasu – gotowe do natychmiastowego przejęcia organizacji Mistrzostw Świata, gdyż mają ku temu odpowiednio rozwiniętą sytuację gospodarczą, a co najważniejsze infrastrukturę sportową oraz hotelową. FIFA na razie odrzuca taką możliwość, ale jeśli okazałoby się, że turniej dla Kataru został wywalczony nielegalnie – a tak pewnie było – być może trzeba by było nad tym pomyśleć.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*