Ludovik Obraniak – „Farbowany lis”, który dał nam wiele radości

Foto: Wikipedia

Były reprezentant Polski francuskiego pochodzenia Ludovik Obraniak zakończył piłkarską karierę w wieku 33 lat. Pełnił swego czasu wiodącą rolę w kadrze narodowej, a jego gole i zagrania do dzisiaj żyją w pamięci wielu kibiców. Być może nadeszła pora, aby starszym czytelnikom przypomnieć jego sylwetkę, a młodszym ją przybliżyć.

Jego dziadek Zygmunt pochodził z Polski. Mieszkał w Podbiedziskach niedaleko Poznania. Wraz z rodziną wyemigrował do Francji w 1937 roku. W 1964 uzyskał obywatelstwo francuskie, jednocześnie nie rezygnując z polskiego. Ciekawostką jest, że jedną z niewielu rzeczy, którą przywiózł ze sobą z Polski była koszulka reprezentacji. Cała rodzina Obraniaków traktowała ją z szacunkiem dorównującym relikwii.

Kariera klubowa.

Ludovik urodził się we Francji 10 listopada 1984 roku w Longeville-lès-Metz, gdzie stawiał pierwsze piłkarskiie kroki. Przez cztery lata na początku zawodowej kariery występował w FC Metz, klubie grającym w Ligue 1. Miejsce w podstawowym składzie zapewnił sobie w sezonie 2005-2005. Rozegrał wtedy 30 meczów na najwyższym stopniu rozgrywkowym we Francji, strzelając w nich dwa gole. W 2007 roku przeszedł do Lille OSC. Podczas pięciu lat występów z tym zespołem osiągnął największe sukcesy. W sezonie 2010/2011 zdobył mistrzostwo Francji i Puchar Francji. W 2012 roku podpisał kontrakt z Girondins Bordeaux. 12 lutego 2012 roku wystąpił w meczu przeciwko swojemu byłemu klubowi Lille OSC, w którym zdobył dwa gole i zaliczył asystę. Z zespołem Bordeaux zdobył tylko jedno trofeum – Puchar Francji w 2013 roku.

31 stycznia 2014 przeniósł się do Niemiec. Do Werderu Brema, z którym podpisał 2,5 letnią umowę. W niemieckim klubie grał z numerem 7 na koszulce. W Werderze zagrał jedynie w 12 meczach i strzelił jedną bramkę.

20 stycznia 2015 roku trafił na wypożyczenie do tureckiej drużyny Caykur Rizespor. Tam szło mu dużo lepiej. Przez pół roku występował regularnie. Zagrał w 16 meczach, w których strzelił 2 bramki. Latem 2015 roku został zawodnikiem Maccabi Hajfa, klubu z ligi izraelskiej. Rozegrał w nim 26 meczów i strzelił trzy gole. Ostatnim jego przystankiem w karierze było Auxerre, dokąd trafił w 2016 roku. Występował w Ligue 2, gdzie zagrał w 36 meczach.

Kariera reprezentacyja.

Na początku swojej kariery Obraniak występował w młodzieżowych reprezentacjach Francji. W kwietnu 2002 roku otrzymał on powołanie na dwumecz kadry Francji U-19 z Jugosławią. W kadrze U-21 rozegrał jedno spotkanie przeciwko Hiszpanii 17 kwietnia 2004 roku. Gdy weszły nowe przepisy FIFA Obraniak otrzymał prawo do występów w reprezentacji Polski. Piłkarz wyraził chęć reprezentowania kraju przodków i wystąpił o polskie obywatelstwo.

Po uzyskaniu polskiego paszportu został powołany przez Leo Beenhakkera na towarzyski mecz z Grecją 12 sierpnia 2009 roku. Wszedł na początku drugiej połowy zastępując Euzebiusza Smolarka. W 80. minucie spotkania strzelił bramkę na 2:0.

W 2012 roku został powołany przez Franciszka Smudę do reprezentowania Polski podczas Euro 2012. W turnieju wystąpił we wszystkich trzech meczach grupowych.

16 maja 2013 ogłosił, że rezygnuje z gry w kadrze dopóki trenerem będzie Waldemar Formalik. Swoją decyzję wyjaśnił, iż nie był traktowany z należytym szacunkiem podczas zgrupowań. 8 Grudnia tego samego roku odbył on rozmowę z nowym selekcjonerem kadry Adamem Nawałką. Wykazał chęć ponownego reprezentowania Polski i wyjaśnił kilka spraw związanych z przeszłością. Tymczasem zaistniała dyskusja w środowisku piłkarskim odnośnie jego rezygnacji i rychłego powrotu do kadry. Na ten temat były bardzo różne opinie. Niektórzy go chwalili, a inni wręcz przeciwne nazywali farbowanym lisem.

5 czerwca 2012 roku został honorowym obywatelem Pobiedzisk. Jego małżonka jest Laura Sieger, z którą ma dwoje dzieci. W styczniu 2014 Ludovic Obraniak przyznał, że czuje się Francuzem, zaś dzięki pochodzeniu i polskiej krwi ma zaszczyt występować w reprezentacji Polski.

Jedno jest pewne. Ludovik zasługuje na szacunek polskich kibiców. Być może jego kariera mogła potoczyć się inaczej, być może zasłużył na więcej… Dał Nam jednak wiele radości w okresie, gdy Polska reprezentacja nie wyglądała najlepiej. Jego zagrania i piękne bramki zostaną w naszej pamięci na długo. Zostaje życzyć mu powodzenia i dalszego kontaktu z piłką

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 372 artykuły
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*