Liga Narodów 2020/21: Podział na dywizje. Polska ma jeszcze jedną drogę na Euro, jeśli nie przejdzie eliminacji

foto: Wikipedia

Polska zagrała po raz ostatni w Lidze Narodów 2018/19. Nasza reprezentacja spadła do drugiej dywizji. Poznaliśmy już jej potencjalnych rywali. Liga Narodów ma jeszcze wpływ na szanse awansu Polski w eliminacjach do Euro 2020.

Jeszcze nie wiadomo jak zostaną rozstawione drużyny w kolejnej edycji Ligi Narodów. Pod uwagę mogą być brane wyniki z pierwszej edycji lub ranking UEFA. Kolejna edycja tych rozgrywek może być powiązana również z awansem na mundial 2022, tak samo jak z tej edycji można awansować na Euro 2020. Faza grupowa Ligi Narodów 2020/21 zostanie rozegrana w dniach 31 sierpnia – 17 listopada 2020. Natomiast faza finałowa od 31 maja do 8 czerwca 2021.

Podział na dywizje w następnej edycji wygląda następująco:

Dywizja A: Belgia, Anglia, Francja, Włochy, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i drużyny, które awansowały z dywizji B: Bośnia i Hercegowina, Dania, Szwecja, Ukraina

Dywizja B: Chorwacja, Niemcy, Islandia, Polska (spadły z dywizji A), Finlandia, Norwegia, Szkocja, Serbia (awansowały z dywizji C) i Austria, Czechy, Rosja, Walia

Dywizja C: Irlandia Północna, Irlandia, Słowacja, Turcja (spadły z dywizji B), Białoruś, Gruzja, Kosowo, Macedonia (awansowały z dywizji D) oraz Albania, Bułgaria, Grecja, Węgry, Izrael, Czarnogóra, Rumunia

Dywizja D: Cypr, Estonia, Litwa, Słowenia (spadły z dywizji C) i Andora, Armenia, Azerbejdżan, Wyspy Owcze, Gibraltar, Kazachstan, Łotwa, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Mołdawia, San Marino.

Liga Narodów będzie miała ogromny wpływ na reprezentację Polski jeśli nie uda jej się awansować w eliminacjach do Euro 2020. Na mistrzostwa Europy pojadą po dwie najlepsze drużyny z grup eliminacyjnych. Pozostałe 4 miejsca zostaną obsadzone w ramach baraży, w których decydująca będzie pozycja z Ligi Narodów.

Każda z czterech dywizji Ligi Narodów rozegra swoje baraże, których zwycięzca zapewni sobie awans na Euro. Cztery najlepsze drużyny z każdej dywizji, które nie awansowały na Euro w ramach eliminacji, będą grały w barażach. Odbędą się one w marcu 2020 roku. Polska zajęła 10. miejsce w tej edycji rozgrywek, oznacza to, że jeśli sześć najlepszych drużyn dywizji A (miejsca 1-9) zapewni sobie awans w eliminacjach to Polacy i tak będą grali baraże. Gdy tych drużyn będzie mniej Polska starci całkowicie szanse na awans. Oczywiście jeśli nasza reprezentacja zakwalifikuje się do Euro w eliminacjach, temat przestaje być ważny.

Losowanie baraży zaplanowano na 22 listopada 2019. Zostaną rozegrane w formie czterech turniejów, po jednym dla każdej dywizji. Gospodarze turniejów również będą wylosowani. Mecze zostaną podzielone na dwa półfinały. a gospodarzem ostatniego meczu będzie jeden z finalistów. W ten sposób cztery drużyny dojdą do stawki 20 zespołów, które awansowały bezpośrednio w drodze eliminacji.

Z dywizji A zapewniony udział w barażach mają już Anglia, Holandia, Portugalia i Szwajcaria. Z dywizji B będą to Bośnia i Hercegowina, Dania, Szwecja i Ukraina. Z C to Finlandia, Norwegia, Szkocja i Serbia. Z D to Białoruś, Gruzja, Macedonia oraz Kosowo. Pewne jest więc, że na Euro na pewno zadebiutuje jakaś drużyna z dywizji D.

W sytuacji gdy w jednej z dywizji zabraknie drużyn do baraży, czyli awansuje cała pierwsza dziesiątka, wtedy udział w barażach należy się dwóm pozostałym ekipom. Do nich dołączą wtedy dwie najwyżej sklasyfikowane ekipy z niższej dywizji. Jednak zwycięzcy swoich grup nie będą grali z zespołami z niższych lig, by ci nie zostali poszkodowani.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 486 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*