Hierarchia młodzieżowej piłki. Co wiemy po Euro?

Foto: Youtube

Dwa ostatnie finały Mistrzostw Europy U-21 i ten sam ich skład. Hiszpanie i Niemcy pokazują, że jeśli chodzi o zaplecze seniorskiej kadry, a niekiedy nawet zawodników, którzy już wchodzą powoli do dorosłej piłki, cała Europa może im zazdrościć.

Kadra Michniewicza przegrała z mistrzami

Po porażce 0:5 z Hiszpanami kadra Polski spotkała się z jednej strony z wyrazami wsparcia za emocjonujący turniej we Włoszech i San Marino, ale z drugiej z krytyką dotyczącą tak wysokiej porażki i stylu, w jakim została ona poniesiona. Gdy jednak Hiszpanie kilka dni później rozbili 4:1 Francuzów w półfinale, a w niedzielę pokonali 2:1 Niemców, nikt już nie mógł krytykować. To po prostu najlepsza drużyna Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej.

Nie ma lepszych w Europie

Mistrzostwa Europy w 2017 roku, które odbywały się w Polsce też stały pod znakiem dominacji Hiszpanów i Niemców, którzy zgodnie doszli do finału. Tam jednak lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi zwyciężając 1:0 po golu Mitchella Weisera. To na tym właśnie turnieju wypłynęły wielkie talenty Saula, Marco Asensio, Inakiego Williamsa czy Denisa Suareza z Hiszpanii oraz Nadiema Amiri, Serge’a Gnabry’ego czy wspomnianego Weisera ze strony Niemców.

W 2019 roku Hiszpanie wzięli srogi rewanż i po golach Fabiana Ruiza i Daniego Olmo pokonali w ostatnim meczu Niemców 2:1. Dla przegranych gola zdobył… wspomniany już wyżej Amiri. Tym razem do notesu wielu skautów w Europie powędrują nazwiska Daniego Ceballosa – tak bardzo chwalonego za mecz z Polską, Mikela Oyarzabala czy dobrze spisującego się nie tylko w narodowej kadrze, ale też w Napoli – Fabiana Ruiza. Niemcy zaprezentowali tym razem przede wszystkim króla strzelców turnieju – Gian-Lucę Waldschmidta (7 goli), ale też Maximiliana Eggesteina, Mahmouda Dahouda czy Lukasa Klostermanna.

Reszta blisko i daleko…

Furorę na turnieju we Włoszech i San Marino zrobili Rumuni, ale na ich sukcesy seniorskiej kadry pewnie trochę poczekamy, choć trzeba w najbliższych latach z uwagą spoglądać na tę reprezentację, szczególnie, że będzie do tego dobra okazja na Igrzyskach Olimpijskich. Przed startem turnieju dużo mówiło się o Anglikach, ale to największy zawód tego zespołu. Widać, że to pokolenie może mieć dobre powiązanie z obecnie grającymi seniorami, którzy faworytami są na każdym dużym turnieju i prawie zawsze wracają bez medalu. Na pewno blisko Niemców i Hiszpanów znajdują się Francuzi. Połączenie złotego pokolenia seniorskiego Mundialu sprzed roku oraz półfinalistów tegorocznego młodzieżowego Euro może dać świetny wynik i podtrzymanie dobrze zapowiadającej się hegemonii na kolejne lata.

Co z nami? Występ kadry Czesława Michniewicza trzeba uznać jako sukces, ale ilu zawodników znajdzie sobie miejsce w drużynie Jerzego Brzęczka? Świetne papiery mają Kamil Grabara, Szymon Żurkowski, Patryk Dziczek, Krystian Bielik czy Dawid Kownacki, ale ich kariery też muszą być odpowiednio prowadzone. Ostatni z wymienionych ostatnio został najdroższym transferem w historii Fortuny Dusseldorf i będzie w przyszłym sezonie chciał stać się gwiazdą zespołu. Oby reszta poszła w jego ślady.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*