Flesz sportowy – 16 listopada

Sporo informacji w ten sportowy piątek we „Fleszu sportowym”. Rozpoczęliśmy nie tylko konkursy skoków narciarskich, ale też cykl Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich. Pierwszy mecz barażowy o awans na Euro 2019 grała też nasza młodzieżówka. Zapraszamy na podsumowanie 16 listopada!

***

Skoki narciarskie: Ruszyła karuzela skoków narciarskich! W kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego najlepszy był Rosjanin Jewgienij Klimow, który uzyskał 137 metrów i notę 137,7. Na drugim miejscu uplasował się Dawid Kubacki (128 metrów i 136,3), a na trzecim Stephan Leyhe (133 metry i 135,2). W drugiej połowie kwalifikacji panowały bardzo trudne warunki, co brakiem miejsca w konkursie prawie przypłacił Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski skoczył 111 metrów i był 48. W konkursie zaprezentuje się szóstka Polaków: Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Stefan Hula, Maciej Kot oraz Stoch.

***

Piłka nożna: Reprezentacja Polski do lat 21 prowadzona przez Czesława Michniewicza w pierwszym spotkaniu barażowym eliminacji do Mistrzostw Europy przegrała w Zabrzu z Portugalią 0:1. Gola dla rywali w 30. minucie zdobył Diogo Jota. Po przerwie Polacy mieli kilka okazji na wyrównanie, nawet momentami dość zdecydowanie przeważali, ale niestety nie zdobyli bramki. Rewanż odbędzie się 20 listopada w Portugalii.

***

Siatkówka: Znamy skład rankingu FIVB, który został uaktualniony na dzień 1 października 2018 roku. Jest on o tyle ważny, że na jego podstawie zostaną ustalone grupy kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w 2020 roku, w których 24 najwyżej notowane drużyny „,metodą serpentyny” zostaną podzielone na sześć czteroosobowych grup, a zwycięzca każdej z nich pojedzie na igrzyska. Polacy plasują się na 4. lokacie i zmierzą się z Francją (9), Słowenią (17) oraz Tunezją (22).

***

Piłka nożna: Kolejny świetny mecz Holendrów. Reprezentacja „Oranje” pokonała na stadionie w Rotterdamie najlepszą drużynę świata – Francuzów 2:0. W 44. minucie gola zdobył Georginio Wijnaldum, a w doliczonym czasie gry z rzutu karnego trafił Memphis Depay. W dywizji B zwycięstwa odniosły Słowacja (4:2 z Ukrainą) oraz Dania (2:1 z Walią). W dywizji C zarówno w meczu Cypru z Bułgarią, jak i Słowenii z Norwegią padł remis 1:1. Ciekawe mecze w dywizji D. Gibraltar stworzył świetne widowisko z Armenią zakończone zwycięstwem tych drugich 6:2. Macedonia pokonała z kolei Liechtenstein 2:0.

***

Tenis: Zwycięstwo na otarcie łez odniósł polsko-brazylijski debel Łukasz Kubot i Marcelo Melo w swoim ostatnim spotkaniu grupowym turnieju ATP Finals, który odbywa się w londyńskiej O2 Arenie. Polak i Brazylijczyk pokonali dziś Olivera Maracha i Mate Pavicia 7:6 (7:4), 6:4, ale nie wystąpią w półfinałach. Znamy komplet półfinalistów  singla. Z pierwszego miejsca grupy A awansował Novak Djoković, który dziś dopełnił komplet zwycięstw, wygrywając z Marinem Cilicem 7:6 (9:7), 6:2. Drugim półfinalistą został Alexander Zverev, pokonując 7:6 (7:5), 6:3 Johna Isnera. W półfinale „Djoko” zmierzy się z Kevinem Andersonem, a Zverev zagra z Rogerem Federerem.

***

Łyżwiarstwo szybkie: Dziś zainaugurowano też sezon Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Pierwszego dnia zawodów w Obihiro bardzo dobrze spisała się polska drużyna kobiet, która jadąc w składzie Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Magdalena Czyszczoń zajęła z czasem 3:07,950 wysokie 5. miejsce. Triumfowały Japonki, schodząc poniżej trzech minut – 2:57,800. Na dystansie sprinterskim 500 metrów mężczyzn 11. miejsce zajął Artur Waś – 35,260.

***

Siatkówka: Za nami pierwsze mecze 8. kolejki siatkarskiej Plus Ligi! Jest pierwsze zwycięstwo zespołu Asseco Resovii Rzeszów, która wygrała na wyjeździe 3:1 (25:16, 22:25, 25:20, 25:22) z Treflem Gdańsk. W drugim spotkaniu oczekiwane i bardzo pewne zwycięstwo odnieśli siatkarze lidera – ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, wygrywając 3:0 (25:16, 25:22, 25:14).

***

Koszykówka: Już 29 listopada w Den Bosch i 2 grudnia w Gdańsku polscy koszykarze zagrają dwa bardzo ważne mecze kwalifikacyjne do przyszłorocznych Mistrzostw Świata. Ich rywalami w tych spotkaniach będą odpowiednio Holendrzy i Włosi. Dziś selekcjoner Mike Taylor podał 12-osobowy skład, który będzie rywalizował w tych meczach. Sporym zaskoczeniem jest obecność w kadrze Dariusza Wyki z Arki Gdynia. Do kadry powołany też został Łukasz Koszarek.

***

Koszykówka: Kolejny dobry mecz Marcina Gortata w barwach Los Angeles Clippers. Polski koszykarz zagrał 21 minut w wygranym przez jego zespół spotkaniu z San Antonio Spurs 116:111. W tym czasie zdobył siedem punktów, zaliczył tyle samo zbiórek, a do tego miał cztery asysty. Bardzo wysoką porażkę ponieśli za to mistrzowie NBA. Golden State Warriors przegrali w Houston z miejscowymi Rockets 86:107. Liderem zwycięskiego zespołu był zdobywca 27 punktów – James Haden.