Euro 2020 – inny turniej, egzotyczne drużyny

Polscy piłkarze ręczni wracają na dużą imprezę. Nie ma co jednak popadać w hurraoptymizm, bo od początku było wiadomo, że na Euro 2020 zagrają 24 drużyny. Awans Polaków został wywalczony w męczarniach, ale… dzisiaj nie o tym. Jakie drużyny zobaczymy na Mistrzostwach Europy po reformie?

Spadek renomy?

Pamiętamy piłkarskie Euro 2016? Pierwszy turniej tej rangi, na którym wystąpiły 24 reprezentacje, czyli dokładnie tyle, ile w przyszłym roku zagra na czempionacie kontynentu szczypiornistów. Nie brakło wtedy głosów, że turniej zaczynał się tak naprawdę od 1/8 finału, gdy po fazie grupowej odpadły słabsze drużyny. Podobnie będzie zapewne w przyszłym roku, bo mimo że dyscyplina inna, zasada jest bardzo podobna.

Z drugiej strony, dla naszej będącej w olbrzymim dołku reprezentacji Polski mężczyzn to akurat okazało się błogosławieństwem, bo mimo że poza konkurencją w grupie byli Niemcy, to przegrać z Izraelem i Kosowem walkę o duży turniej byłoby wręcz kompromitacją. Wiele do niej nie brakło, ale ważne, że po Mistrzostwach Europy 2018 i Mistrzostwach Świata 2019, gdzie Polaków zabrakło, wreszcie wracamy na duży turniej.

Przegląd uczestników – potentaci

Tytułu będą bronić Hiszpanie, którzy dwa lata temu w Arenie Zagrzeb pokonali w decydującym meczu Szwedów 29:23. Rok później na Mistrzostwach Świata dla ekipy z Półwyspu Iberyjskiego zostało jednak tylko 7. miejsce, a tytuł najlepszej drużyny świata zdobyli Duńczycy. Te dwie ekipy będą wśród potentatów, podobnie jak współgospodarze imprezy – Szwedzi i Norwegowie (obok Austrii), a także Niemcy, Chorwaci, Francuzi.

Przegląd uczestników – szeroka czołówka

Obok wymienionych wyżej absolutnych faworytów, na Euro zagrają też ekipy z szerokiej europejskiej czołówki i trzeba przyznać, że tutaj będziemy wymieniać trochę dłużej. Słowenia, Północna Macedonia, Węgry, Rosja, Czechy, Białoruś, Islandia, Czarnogóra oraz Serbia. Te drużyny to drugi szereg europejskiego szczypiorniaka, ale jest on na tyle groźny i wyrównany, że przy swoim dobrym dniu może wygrać z każdym. Czesi to szósty zespół ostatniego turnieju rangi Mistrzostw Europy. Występ na granicy pierwszej dziesiątki mistrzostw świata zaliczyli w styczniu tego roku Węgrzy i Islandczycy, co też było niezłym wynikiem.

 Przegląd uczestników – outsiderzy

Kilka lat temu na pewno takiego scenariusza ani na chwilę nie bralibyśmy pod uwagę, ale teraz nie ma innego wyjścia. Polskę trzeba zaliczyć do grona outsiderów turnieju. Jeśli w trakcie eliminacji przegrywa się wyjazdowy mecz z Izraelem, remisuje w Kosowie i dwukrotnie dostaje łupnia od Niemców, to nie można oczekiwać zbyt wiele. Bez względu na to, do jakiej grupy trafi kadra Patryka Rombla, faworytami nie będziemy.

Jednak nie tylko my. Do takich ekip zaliczyć na pewno trzeba współgospodarzy – Austriaków, którzy jednak grali w styczniu w Niemczech o tytuł najlepszej reprezentacji świata, zajmując 19. pozycję. Po raz pierwszy na Euro zagrają Łotysze i Bośniacy. Zarówno jedni, jak i drudzy stworzyli historię swojego handballa i będą swego rodzaju egzotyką na turnieju, który zawsze miał sporą renomę. Do grona słabszych ekip zaliczymy też Portugalczyków (którzy wyrzucili nas z Mistrzostw Świata 2019, ogrywając już w preeliminacjach), Szwajcarów (wracają na Euro po 14 latach przerwy), Holendrów (wracają na Euro po… 58 latach przerwy) oraz Ukraińców (ostatni raz grali 10 lat temu).

Uczestnicy ME 2020: Hiszpania (obrońca tytułu), Austria, Szwecja, Norwegia (gospodarze), Niemcy, Polska, Słowenia, Chorwacja, Północna Macedonia, Węgry, Dania, Łotwa, Portugalia, Francja, Rosja, Czechy, Białoruś, Szwajcaria, Islandia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Holandia, Ukraina.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 858 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*