Co oznacza dla Saubera zmiana nazwy na Alfa Romeo Racing?

Foto: Wikipedia

To koniec pewnej ery, ponieważ Formuła 1 żegna się z Sauberem, stajnią, która była obecna w odkąd Peter Sauber doprowadził swoją drużynę do inauguracji sezonu F1 w 1993 roku. Wcześniej odnosili sukcesy w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych.

Poza okresem między 2006, a 2009 rokiem, kiedy zespół występował pod szyldem BMW, Sauber dumnie ścigał się jako niezależny członek rodziny F1. Jednakże nawet niemiecki koncern pozostawił w nazwie teamu nazwisko szwajcarskiego założyciela. Pełna nazwa zespołu brzmiała BMW Sauber i miało to odzwierciedlenie wśród pracowników, ponieważ rdzeń ekipy stanowiła 300-osobowa załoga Szwajcarów.

Peter Sauber zawsze traktował zespół jak rodzinę i podjął ogromne osobiste ryzyko odkupując Saubera z rąk BMW, które optowało porzucenie startów w F1. Zrobił to, aby zapewnić przyszłość setkom pracowników, którzy poświęcili życie dla zespołu.

To właśnie ludzie dali Sauberowi swą moc przetrwania. Ich lojalność nawet w najcięższych czasach, gdy ich wynagrodzenia nie były wypłacane, pozostała niezachwiana. Tylko Ferrari, McLaren, Williams i Lotus mają więcej startów w Grand Prix F1.

Do największych sukcesów należy zwycięstwo Roberta Kubicy w Grand Prix Kanady w 2008 roku oraz czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów w 2001 roku.

Niestety oprócz wzlotów były także upadki. W 2014 roku, pierwszy i jedyny raz w historii, nie udało im się zdobyć ani jednego punktu. Potem w 2016 roku problemy finansowe postawiły zespół na skraju bankructwa. Sauber sprzedał swe udziały grupie Longbow Finance, która jak twierdził, zabezpieczy przyszłość drużyny.

Po każdym kryzysie Sauber zawsze wraca do walki. Dzisiejsze wieści o zmianie nazwy to tylko kolejny etap dla tego zespołu, który od pewnego czasu był spodziewany. Alfa Romeo wraca do F1 po raz pierwszy jako sponsor tytularny od 1985 roku.

To jednak znacznie więcej niż tylko współpraca strategiczna, handlowa i technologiczna. Już w ubiegłym roku bolid Saubera był mocno oznakowany logiem słynnego włoskiego producenta samochodów, należącego do grupy Fiata, która obejmuje również Ferrari.

Decyzja o zmianie nazwy na Alfa Romeo Racing jest naturalnym krokiem, który pozwoli na rozwinięcie relacji między firmami, przynoszącej doskonałe wyniki, do których należy skonstruowanie czwartego najszybszego bolidu w trzech ostatnich wyścigach zeszłego sezonu.

Alfa Romeo dało gwarancję, że zatrzyma personel, który jest z Sauberem od samego początku, a także właściciele i zarząd pozostaną na swoich stanowiskach. Sauber nadal pozostanie Sauberem tylko pod innym szyldem.

To, że marka Sauber zniknie z torów Formuły 1 po 26 latach jest smutne, ale to kolejny przykład działania zespołu, który ma ambicje walczyć o najwyższe cele w F1. Takie jest przecież marzenie Petera Saubera.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 527 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*