Bundesliga: Wielki wyczyn Jovicia, odblokowany Lewandowski

Dwie bramki Roberta Lewandowskiego najbardziej ucieszyły polskich kibiców, obserwujących w ubiegły weekend zmagania w piłkarskiej  Bundeslidze. Polski napastnik został jednak przyćmiony przez piątkowy wyczyn Luki Jovicia, który kapitalnym występem dał bardzo wysokie zwycięstwo Eintrachtowi Frankfurt nad Fortuną Dusseldorf.

W ten weekend najciekawiej miało być w Wolfsburgu, gdzie pogrążony w kryzysie Bayern Monachium przyjechał by odebrać punkty miejscowemu VfL Wolfsburg. Do tego spotkania przejdziemy za chwilę, bo najpierw trzeba odpowiednio opowiedzieć słowem pisanym o tym, co stało się w piątek. Eintracht Frankfurt pokonał 7:1 Fortunę Dusseldorf, a na bezsprzecznego bohatera tego spotkania wyrósł Luka Jović.

20-letni serbski talent strzelił pięć goli i mimo, że potrzebował na to więcej czasu, niż kilka lat temu Robert Lewandowski (46 minut), to należą mu się wielkie słowa uznania. Za naszą zachodnią granicą głośno mówi się o wyczynie napastnika i w kolejnych tygodniach na pewno będzie on bacznie obserwowany przez duże kluby – nie tylko te niemieckie. Do dorobku młodego ofensywnego zawodnika dwa gole dorzucił Sebastien Haller, a ekipa z Frankfurtu wygrała 7:1, upokarzając zespół Marcina Kamińskiego, który zresztą na środku obrony zagrał cały mecz.

Eintracht Frankfurt – Fortuna Dusseldorf 7:1 (3:0)
20’ 50’ Sebastien Haller (pierwsza bramka z rzutu karnego), 26’ 34’ 55’ 69’ 72’ Luka Jović – 53’ Dodi Lukebakio

Teraz przejdźmy do wspomnianego zespołu ze stolicy Bawarii, który w sobotę wreszcie się odblokował, podobnie jak jego najlepszy napastnik Robert Lewandowski. Polak zdobył dwie bramki oraz zaliczył asystę w wygranym przez jego zespół 3:1 spotkaniu. Najpierw w 30. minucie spotkania Polak wyszedł sam na sam z Koenem Casteelsem i płaskim strzałem założył piękną siatkę bramkarzowi rywali, wyprowadzając zespół na prowadzenie 1:0. Chwilę po wznowieniu gry w drugiej połowie – w 49. minucie, Lewandowski znalazł się w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie, wykorzystując fatalny błąd obrońcy Wolfsburga, który chciał zagrać głową do bramkarza i pakując piłkę do pustej bramki. Do dorobku napastnika w 72. minucie dołożył się jeszcze James Rodriguez, a honorową bramkę dla Wolfsburga kilka minut wcześniej zdobył Wout Weghorst.

Czy to wreszcie przełamanie Lewandowskiego? Po tym spotkaniu ma on na koncie pięć trafień w klasyfikacji strzelców i traci tylko dwa trafienia do Luki Jovicia, o którym pisaliśmy powyżej. Niemieckie media po spotkaniu z Wolfsburgiem w samych superlatywach opisali występ Lewandowskiego. Prestiżowy magazyn Kicker przyznał mu ocenę „1”, co oznacza, że jego występ oceniono jako „klasę światową”.

VfL Wolfsburg – Bayern Monachium 1:3 (0:1)
63’ Wout Weghorst – 30’ 49’ Robert Lewandowski, 72’ James Rodriguez

Inne spotkania:

Augsburg – RB Lipsk 0:0 (0:0)

Bayer Leverkusen – Hannover 2:2 (1:1)
34′ Lars Bender, 90+4′ Karim Bellarabi – 25′ Florent Muslija, 54′ Felipe Martins

Nurnberg – Hoffenheim 1:3 (1:0)
18′ Hanno Behrens (rzut karny) – 50′ 57′ Nelson Reiss, 67′ Adam Szalai

Stuttgart – Borussia Dortmund 0:4 (0:3)
3′ Jadon Sancho, 23′ Marco Reus, 25′ Paco Alcacer, 85′ Maximilian Philipp

Schalke – Werder Brema 0:2 (0:1)
43′ 66′ Maximilian Eggestein

Hertha – Freiburg 1:1 (1:1)
7′ Ondrej Duda – 36′ Robin Koch

Borussia Monchengladbach – Mainz 4:0 (1:0)
21′ 53′ 63′ Jonas Hofmann, 58′ Thorgan Hazard