Bundesliga: RB Lipsk górą w hicie kolejki, remis w Hoffenheim

W 13. kolejce zgodne zwycięstwa odnosiła liderująca Borussia Dortmund i goniący ją Bayern Monachium o czym pisaliśmy wczoraj, ale najciekawiej było w spotkaniach dwóch innych uznanych marek – Hoffenheim z Schalke 04 Gelsenkirchen oraz RB Lipsk z Borussią Monchengladbach.

Dziś w podsumowaniu 13. kolejki piłkarskiej Bundesligi skupiamy się na dwóch spotkaniach, w których nie grały dwie najbardziej znane i uważane za najsilniejsze drużyny ligi – Borussia Dortmund i Bayern Monachium. Za to w ten weekend miały miejsce dwa spotkania wyrównanych, a jednocześnie uznanych drużyn, które krócej lub dłużej znajdują się już w czołówce ligi. Na pierwszy ogień sobotnie starcie Hoffenheim z Schalke 04 Gelsenkirchen, czyli starcie dwóch reprezentantów Niemiec w Lidze Mistrzów.

Przedmeczowym faworytem meczu byli gospodarze, którzy po raz ostatni w lidze przegrali 7 października w meczu z Eintrachtem Frankfurt (1:2), w kolejnych pięciu kolejkach zaliczając cztery wygrane i jeden remis. Schalke też ostatnio mogło się pochwalić niezłą serią, bo był taki moment tegorocznej kampanii, gdzie podopieczni Domenico Tedesco byli „czerwoną latarnią” ligowej tabeli. Teraz zajmowali 14. miejsce, ale w sobotę nie odnieśli zwycięstwa. Do przerwy na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis, a najciekawszym faktem było to, że sędzia spotkania już do przerwy pokazał trzy żółte kartki (Andrej Kramarić i Ishak Belfodil z Hoffenheim oraz Matija Nastasić z Schalke).

Worek z bramkami otworzył się dopiero w drugiej części gry, kiedy to każda z drużyn jeden raz trafiła do siatki i to w obu wypadkach z rzutu karnego. Najpierw bardzo ładnym zmyleniem bramkarza uczynił to wspomniany już wcześniej Andrej Kramarić, co dało zespołowi Hoffenheim wyjście na prowadzenie. Kilkanaście minut później… w podobny sposób odpowiedział Nabil Bentaleb i oba zespoły podzieliły się punktami.

Hoffenheim – Schalke 1:1 (0:0)
59′ Andrej Kramarić (rzut karny) – 73′ Nabil Bentaleb (rzut karny)

W niedzielę jedno z najciekawszych widowisk kibice mieli obserwować w meczu RB Lipsk z wiceliderem tabeli Borussią Monchengladbach. Nawet trudno było przed spotkaniem ocenić zdecydowanego faworyta tego spotkania, bo zarówno jedni, jak i drudzy mieli ostatnio za sobą znakomitą passę. Gospodarze przegrali co prawda ostatni mecz ligowy z Wolfsburgiem (0:1), ale była to ich pierwsza porażka od… inauguracyjnej kolejki i meczu z Borussią Dortmund. Piłkarzy Borussii w tym sezonie szli jak burza i uzbierali cztery punkty więcej, niż niedzielny rywal.

Po tym meczu przewaga drużyny Monchengladbach zmalała jednak tylko do jednego punktu, a wszystko za sprawą dwóch bramek Timo Wernera, po których gospodarze zwyciężyli 2:0. Pierwsze trafienie bramkostrzelny napastnik zaliczył już w 3. minucie, świetnie wykańczając w polu karnym dwójkową akcję z Marcelem Sabitzerem. Jeszcze w doliczonym czasie gry przed przerwą w bardzo podobnej sytuacji tym razem asystował Yussuf Poulsen i było po meczu. Co ciekawe, Werner do tej pory bramki strzelał w czterech meczach – za każdym razem do bramki rywala trafiał właśnie dwa razy. Wicelider tabeli okazał się w tym meczu zupełnie bezzębny, a dwaj najlepsi zawodnicy zespołu – Alassane Plea i Thorgan Hazard byli tylko tłem dla zdecydowanie lepiej poukładanych rywali. W czołówce Bundesligi robi się coraz ciekawiej!

RB Lipsk – Borussia Monchengladbach 2:0 (2:0)
3′ 45+1′ Timo Werner

Inne wyniki 13. kolejki:

Dusseldorf – Mainz 0:1 (0:0)
67′ Jean-Philippe Mateta

Werder Brema – Bayern Monachium 1:2 (1:1)
33′ Yuya Osako – 20′ 50′ Serge Gnabry

Borussia Dortmund – Freiburg 2:0 (1:0)
40′ Marco Reus (rzut karny), 90+1′ Paco Alcacer

Hannover – Hertha 0:2 (0:1)
44′ Jordan Torunarigha, 73′ Vedad Ibisević

Stuttgart – Augsburg 1:0 (1:0)
39′ Anastasios Donis

Eintracht – Wolfsburg 1:2 (0:1)
87′ Luka Jović – 31′ Admir Mehmedi, 68′ Daniel Ginczek

Nurnberg – Bayer Leverkusen 1:1 (0:1)
56′ Georg Margreitter – 30′ Kai Havertz