Bundesliga: niespodziewany remis Bayernu z Fortuną, gol Piszczka

Pod znakiem dużej ilości bramek upłynęła nam 12. kolejka piłkarskiej Bundesligi. Szczególnie płodna pod tym kątem była sobota, kiedy to w sześciu meczach padło aż 27 goli. Najciekawiej było w Monachium, gdzie Bayern zremisował 3:3 z Fortuną Dusseldorf oraz w Berlinie, gdzie miejscowa Hertha w tym samym stosunku podzieliła się punktami z Hoffenheim.

Bayern Monachium w tym sezonie przeżywa spory kryzys. Zespół Niko Kovaca przed sezonem był ponownie typowany na ekipę hegemona, która w każdym meczu będzie dominowała rywala i zdecydowanie zdobędzie tytuł. Za nami 12 kolejek, a Bawarczycy mają na koncie tylko 21 punktów. Nawet jednak w tym słabszym okresie nikt nie mógł przypuszczać, że gospodarze dadzą sobie odebrać w sobotę na Alianz Arenie przedostatniej ekipie tabeli – Fortunie Dusseldorf!

Tak się stało i w takiej samej części jest to zasługa graczy Bayernu, jak i rywali. Gospodarze prowadzili w pierwszej połowie już 2:0, w drugiej – na kwadrans przed końcem spotkania – było jeszcze 3:1. Była to zasługa bardzo ładnej bramki Niklasa Suele oraz dwóch trafień Thomasa Mullera, któremu raz asystował sam Robert Lewandowski.

Na boisku w drużynie z Dusseldorfu biegał jednak w sobotę taki piłkarz jak Dodi Lukebakio… To właśnie Belg trzykrotnie podczas tego spotkania wyszedł twarzą w twarz z Manuelem Neuerem i trzykrotnie te sytuacje wykorzystywał, ustrzelając hat-tricka. Ostatni gol padł w trzeciej minucie doliczonego czasu gry drugiej połowy, a dosłownie minutę wcześniej sytuacje na kilkaset procent, by zamknąć mecz miał wspomniany już Robert Lewandowski, ale… Polak nie trafił do pustej bramki. Ciekawe, kiedy zdarzyło mu się takie pudło po raz ostatni? Kosztowało to Bayern utratę trzech punktów, a zdecydowanym MVP meczu został bohater Fortuny – Lukebakio.

Bayern Monachium – Fortuna Dusseldorf 3:3 (2:1)
17′ Niklas Suele, 20′ 58′ Thomas Mueller – 44′ 77′ 90+3′ Dodi Lukebakio

Również sześć goli i również podział punktów oglądali kibice w Berlinie. Hertha nie przerwała serii meczów bez zwycięstwa i w tej chwili od sześciu spotkań nie potrafi wygrać. Ostatni triumf ekipy Pala Daradaia to mecz z… 28 września i potyczka z Bayernem Monachium (2:0). Można jednak powoli domniemywać, że Hertha będzie wracać na dobre tory, bo mecze z groźnym Hoffenheim – jakby nie było uczestnikiem Ligi Mistrzów – to niełatwe pojedynki i nawet remis po bardzo zaciętym spotkaniu trzeba uznać za sukces.

Jeszcze większy sukces Hercie odnotujemy, gdy dodamy, że po dziesięciu minutach meczu było 2:0 dla rywali. W pierwszej minucie meczu strzelanie rozpoczął Kerem Demirbay, dziesięć minut później dobił Andrej Kramarić. Gospodarze na kontaktową bramkę czekali ledwie trzy minuty i mogli się cieszyć z trafienia Vedada Ibisevicia, ale dziesięć minut po przerwie na 3:1 podwyższył Ermin Bicakcić. W 71. minucie nadzieję piłkarzom ze stolicy ponownie dał Matthew Leckie, strzelając na 2:3. Ozdobą meczu był jednak gol wyrównujący, gdy do kozłującej piłki przed polem karnym dopadł Valentino Lazaro i pięknym strzałem z woleja nie dał największych szans na interwencję Oliverowi Baumannowi.

Na pytanie, czy taki mecz może zbudować drużynę Herthy na nowo, na pewno trzeba odpowiedzieć twierdząco. Przed nami w tym roku jeszcze kilka kolejek, a berlińczycy grają z Hannoverem, Eintrachtem Frankfurt, Stuttgartem, Augsburgiem oraz Bayerem Leverkusen. W tych meczach o punkty powinno być dużo łatwiej.

Hertha Berlin – Hoffenheim 3:3 (1:2)
12′ Vedad Ibisević, 71′ Matthew Leckie, 87′ Valentino Lazaro – 1′ Kerem Demirbay, 10′ Andrej Kramarić, 55′ Ermin Bicakcić

Inne wyniki:

Bayer Leverkusen – Stuttgart 2:0 (0:0)
76′ 83′ Kevin Volland

Augsburg – Eintracht Frankfurt 1:3 (0:1)
90′ Sergio Cordova – 1′ Jonathan de Guzman, 47′ Sebastien Haller, 68′ Ante Rebić

Mainz – Borussia Dortmund 1:2 (0:0)
70′ Robin Quaison – 66′ Paco Alcacer, 76′ Łukasz Piszczek

Wolfsburg – RB Lipsk 1:0 (0:0)
50′ Jerome Roussillon

Schalke – Nurnberg 5:2 (2:1)
26′ 84′ Steven Skrzybski, 32′ Amine Harit, 70′ Guido Burgstaller, 90+3′ Bastian Oczipka – 38′ Federico Palacios, 78′ Adam Zrelak

Freiburg – Werder Brema 1:1 (1:0)
42′ Gian-Luca Waldschmidt (rzut karny) – 90+2′ Ludwig Augustinsson

Borussia Monchengladbach – Hannover 4:1 (2:1)
7′ Thorgan Hazard, 44′ Michael Lang, 58′ Lars Stindl, 77′ Denis Zakaria – 1′ Bobby Wood