Bartosz Kurek wygrał Plebiscyt. Polska się podzieliła

W sobotę poznaliśmy Najlepszego Sportowca 2018 roku. Plebiscyt zorganizowany przez „Przegląd Sportowy” oraz telewizję Polsat zwyciężył Bartosz Kurek. Na drugim miejscu uplasował się Kamil Stoch, trzecią lokatę zajął Michał Kubiak. Wyniki stały się w naszym kraju pretekstem do małej wymiany zdań kibiców sportowych.

Kto zdobył więcej? Kurek czy Stoch?

Należy zacząć od tego, że każdy medal zdobyty dla Polski jest tak samo wartościowy – nieważne, czy to w dyscyplinie bardziej popularnej czy mniej popularnej, czy w sporcie drużynowym, czy indywidualnym, a w końcu czy na zawodach rangi igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata czy też mistrzostw Europy. Gdy już jednak jest organizowany taki Plebiscyt, trzeba te zmienne brać pod uwagę i dlatego nie do końca można się zgodzić z wynikami Plebiscytu.

Jak wiadomo, w światowym sporcie – i tym letnim i zimowym – najważniejszymi zawodami są igrzyska olimpijskie. Jeśli ktoś wygrywa trzecie indywidualne złoto tej imprezy, przy okazji broniąc tytułu, a w drużynie zdobywa z kolegami brązowy medal, do tego dokłada zwycięstwo w Pucharze Świata i Turnieju Czterech Skoczni, a jeszcze po drodze do swoich skalpów kolekcjonuje  srebrny medal Mistrzostw Świata w lotach narciarskich indywidualnie i brązowy drużynowo to – wybaczcie mi siatkarscy fani – on powinien być na 1. miejscu i to zdecydowanie!

Mistrzostwo Świata w siatkówce to wielka sprawa, ale z osiągnięciem Stocha jednak nieporównywalna! Bartek Kurek rozegrał we Włoszech i Bułgarii kapitalny turniej, szczególnie w jego końcowej fazie, gdy trzeba było wziąć na siebie ciężar gry reprezentacji Polski – był nie do zatrzymania i za to należy mu się ogromny szacunek. Do tego dodał tytuł MVP turnieju oraz najlepszego siatkarza Europy, czyli można jasno stwierdzić, że ten rok był dla niego genialny. Wierzymy, że taki sam będzie rok 2019, w którym reprezentacja Polski powalczy o kwalifikację olimpijską, a wszystko zostanie zwieńczone w przyszłym roku – najlepiej złotym medalem w Tokio! I jeszcze jedno! Swoją wielkość Bartek pokazał też tym, co powiedział w swoim wystąpieniu po otrzymaniu nagrody. Po pierwsze, polski atakujący jest świadom, że jego złoto to w takim samym stopniu jego zasługa, jak i fantastycznych pomocników z drużyny. Po drugie, nie zabrakło też miejsca na słowa szacunku dla Stocha: „Kamil, jesteś wielki! Ja tu tylko na chwilę wskoczyłem!”. Piękne słowa, które pokazują wielką klasę.

Wielki wyczyń Święty-Ersetic. Czwarte miejsce w Plebiscycie.

Kontrowersji na kolejnych miejscach jest bardzo niewiele. Na trzecim miejscu uplasował się Michał Kubiak, tuż za podium zobaczyliśmy Justynę Święty-Ersetic. Szczerze powiedziawszy, naszej polskiej lekkoatletce należało się miejsce na podium. To, co zrobiła ona pewnego wieczora 2018 roku na Stadionie Olimpijskim w Berlinie było niesamowite. Polka najpierw zdobyła Mistrzostwo Europy w biegu na 400 metrów, by po około 90 minutach przerwy wraz z koleżankami ze sztafety 4×400 metrów sięgnąć po drugi tego wieczora złoty medal. Bez wątpienia to były jej zawody i miejmy nadzieję, że Polka z dobrej strony pokaże się również na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Katarze.

Czy Robert Lewandowski nie jest za wysoko?

Robert Lewandowski to prawdziwy ambasador polskiego sportu na świecie. Najlepszych piłkarzy globu kojarzy się wszędzie i o każdej porze – pod tym względem, żaden inny sport nie może się równać z piłką nożną. W tegorocznym rankingu najlepszych sportowców roku, Lewandowski zajął 9. miejsce. W tym roku, nasz napastnik zdobył trochę ponad 40 goli, zdobył Mistrzostwo Niemiec, dotarł do finału Pucharu Niemiec i półfinału Ligi Mistrzów. Jaki jest problem? Jako kapitan reprezentacji Polski i jej największa gwiazda, wymaga się od niego dużo więc ej, niż od reszty piłkarzy. A jak to wyglądało w Rosji? Widzieli wszyscy. Porażka z Senegalem (1:2), Kolumbią (0:3) oraz wstydliwe zwycięstwo z Japonią (1:0) to chyba trochę za mało, by być 9. najlepszym sportowcem  minionego roku w naszym kraju.

Dowód? Zobaczmy na miejsca od 15 do 17 Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i Polsatu. Pierwszą z wymienionych pozycji zajmuje wioślarska czwórka kobiet: Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann, które w 2018 roku zdobyły złote medale Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, a ponadto zostały najlepszą Osadą Roku na świecie – wielki wynik. Na kolejnych dwóch miejscach znajdują się nasze sztafety 4×400 metrów. Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Rafał Omelko, Karol Zalewski podczas Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham zdobyli złoty medal, ustanawiając przy okazji rekord świata (3:01,77). Z kolei, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz zdobyli wspomniane już złoto Mistrzostw Europy. Czy nie jest przypadkiem tak, że te triumfy, medale i sukcesy znaczą trochę więcej, niż ubiegłoroczne osiągnięcia lidera naszej kadry piłkarskiej?

Bogaty 2019 rok

Przed nami kolejny rok sportowych emocji i wielkich imprez! Wszystko zacznie się od MŚ w narciarstwie klasycznym w Seefeld, potem będą emocje związane z występem siatkarzy w Lidze Narodów, kwalifikacjach olimpijskich, Mistrzostwach Europy i Pucharze Świata. W końcu na przełomie września i października będziemy świadkami Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce, a ponadto przez cały rok będziemy się ekscytować eliminacjami piłkarskich Mistrzostw Europy. Ponadto przed nami wiele mniejszych, ale równie znaczących imprez, więc wszystkim sportowcom z tej okazji liczymy wiele sukcesów. Oby za rok po raz kolejny – z racji ich bogactwa – nie zabrakło pola do dywagacji.